26 maja 2015

Prymas Polski, abp. Wojciech Polak skomentował wyniki wyborów prezydenckich

(Grazyna Myslinska/FORUM )

Zdaniem abp. Wojciecha Polaka, sondażowy wynik wyborów prezydenckich wskazuje „na konieczność nowego otwarcia, nowego początku, wyrażającego się w większej trosce o tych , którzy przezywają różne trudności w rozwijającej się Polsce, a niekiedy czują się wykluczeni”.

Abp Polak dodał, że „trzeba się przede wszystkim cieszyć z faktu, że frekwencja wyborcza była znacznie wyższa niż zazwyczaj”. Metropolita gnieźnieński przypomniał, że Kościół zawsze podkreśla, że udział w wyborach jest nie tylko prawem, ale i moralnym obowiązkiem każdego wiernego i obywatela. „Widać, że świadomość tego faktu coraz bardziej do ludzi dociera. Wszyscy powinniśmy zrozumieć, że w ten sposób dajemy wyraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za Ojczyznę, za dobro wspólne, które mamy tworzyć” – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Korzystając z okazji abp Polak złożył prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie życzenia: „aby był otwarty na wszystkie dobre natchnienia i na to, co będzie go prowadzić ku odważnemu działaniu dla dobra Polski, zarówno na terenie wewnętrznym jak i międzynarodowym”. Prymas życzy mu także, „aby nie tylko cieszył się tym poparciem wyborców jakie otrzymał, ale także by w konstruktywny i dobry sposób mógł przyczyniać się do tworzenia dobra wspólnego”.

„Jednocześnie pragnę podziękować p. Bronisławowi Komorowskiemu – zaznaczył Prymas – za lata jego prezydentury, a w szczególności za jego inicjatywy na polu troski o rodzinę, a konkretnie polityki rodzinnej”. Wyjaśnił, że rodzina stanowi przecież przedmiot wspólnej troski ze strony Kościoła i państwa, a w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. Podkreślił, że prezydent Komorowski sam mając doświadczenie rodziny wielodzietnej, starał się wspierać politykę rodzinną państwa szczególnie poprzez takie inicjatywy jak np. Karta Dużej Rodziny. Prymas w kwestii polityki prorodzinnej nie odniósł się jednak do podpisania przez ustępującego prezydenta lewackiej Konwencji zwanej antyprzemocową.

Na pytanie, co oznaczać będzie zmiana w Pałacu Prezydenckim, abp Polak odpowiedział, że nie będzie dokonywać ocen politycznych, natomiast, że „wskazuje ona na konieczność nowego otwarcia, nowego początku, wyrażającego się w większej trosce o tych ludzi, którzy przezywają różne trudności w rozwijającej się Polsce, a niekiedy czują się wykluczeni”.

Ksiądz Prymas zapowiedział, że wystosuje zaproszenie dla nowego prezydenta na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, które przypadają w kwietniu 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu oraz na poprzedzający je Zjazd Gnieźnieński. Dodał, że udział aktualnie urzędującego prezydenta w tych wydarzeniach był już wcześniej omawiany z Kancelarią Prezydenta RP. „Chcemy bowiem, aby ten jubileusz przeżywany był w sferze nie tylko kościelnej, ale i państwowej” – wyjaśnił.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram