Po wyjściu na światło dzienne licznych przypadków wykonywania aborcji w szpitalach związanych z Kościołem katolickim, Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zajęła się tym problemem podczas corocznej międzynarodowej konferencji. Problem ten dotyczy szczególnie hiszpańskiej Katalonii.
Ks. Augusto Chendi, podsekretarz Rady określił mianem „pożałowania godnych” sytuacje, w których katolicka tożsamość placówek zdrowotnych jest zagrożona przez dokonywane aborcje. – Słyszeliśmy o aborcyjnych praktykach w katolickich szpitalach i zgodnie z Kongregacją Nauki Wiary staramy się znaleźć odpowiednie rozwiązanie – powiedział ks. Chendi.
Wesprzyj nas już teraz!
Szpital San Pau w Barcelonie był został oskarżony o wykonywanie aborcji już dwa lata temu. Spotkało się to z protestami działaczy pro-life przed drzwiami szpitala. Na ujawnionym niedawno materiale sfilmowanym przez ukrytą kamerę widać, że San Pau Hospital w Barcelonie nadal promuje i wykonuje aborcje. Zapewnienia niektórych hierarchów twierdzących że tak nie jest okazały się fałszywe.
– Stolica Apostolska stara się położyć kres okrutnym rozwiązaniom pozbawionym niezbędnych zasad etycznych – powiedział cytowany przez gazetę La Stampa Sekretarz Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia o. Jean-Marie Mupendawatu. – Chrześcijańscy pracownicy medyczni powinni przechodzić przeszkolenie obejmujące nie tylko kompetencje zawodowe, lecz także zasady etyczne – dodał. O. Mupendawatu zwrócił uwagę, że istnieje potrzeba pogłębiania wiedzy przez te osoby nad licznymi problemami dotyczącymi kwestii ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Skrytykował nominalnie katolickie szpitale, w których praktykowane jest przerywanie ciąży. – To te szpitale są chore – zauważył o. Mupendawatu.
Z kolei o. Custodio Ballester, który współorganizował protesty przeciwko barcelońskiemu szpitalowi obawia się, że konferencja nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Uważa on postawę przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia za zbyt liberalną. – Nie chodzi tu o znalezienie odpowiedniego rozwiązania kwestii aborcji, lecz o całkowite zaprzestanie jej wykonywania – mówi Ballester. Duchowny zauważa także, że aborcja w katalońskich szpitalach nie jest jedynym problemem. – Istnieje także problem eksperymentów genetycznych, eugenicznej selekcji zarodków itp. – dodaje. O. Ballester wyraził nadzieję, że za radami Rzymu dotyczącymi kwestii aborcji pójdą konkretne decyzje, skierowane do katalońskich biskupów. Tylko zdecydowane działania mogą bowiem jego zdaniem rozwiązać problem.
Źródło: lifesitenews.com
Marcin Jendrzejczak