„Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 roku. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń w tym kraju do końca roku” – wynika z informacji podanych przez agencję Reutera.
Rijad ogłosił w niedzielę dobrowolne ograniczenie produkcji ropy naftowej o 500 tysięcy baryłek dziennie od maja do końca 2023 roku. W przytaczanym przez Reutera komunikacie saudyjskie ministerstwo energii określiło posunięcie jako środek zapobiegawczy mający na celu zapewnienie stabilności rynku ropy.
Równolegle z Arabią Saudyjską podobne kroki – również w okresie od maja do końca bieżącego roku – podjęli inni producenci ropy zrzeszeni w OPEC+. Jak odnotował Reuters, Irak zamierza ograniczyć krajową produkcję ropy o 211 tys. baryłek dziennie; Zjednoczone Emiraty Arabskie – o 144 tys. baryłek dziennie; Kuwejt – o 128 tys. baryłek dziennie; Algieria – o 48 tys. baryłek dziennie; Oman – o 40 tys. baryłek dziennie.
Wesprzyj nas już teraz!
Także Kazachstan zadeklarował w niedzielę ograniczenie własnej produkcji ropy od maja do końca roku – o 78 tys. baryłek dziennie. Tamtejsze ministerstwo energii przekazało, że posunięcie zostało uzgodnione z innymi członkami OPEC+ i „stanowi dalszy środek zaradczy oprócz redukcji uzgodnionych podczas 33. spotkania ministerialnego OPEC, które odbyło się 5 października 2022 roku”.
Decyzja OPEC+ spowodowała znaczny wzrost ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 79,15 USD, wyżej o 4,60 proc., po wzroście wcześniej o 8 procent – najsilniejszym od ponad roku.
Ropa Brent na ICE w dostawach na V wyceniana jest po 83,62 dolarów za baryłkę, wyżej o 4,67 procent.
Według ekonomistów wysokie ceny ropy naftowej grożą „pobudzeniem już i tak wysokiej inflacji”, co skomplikuje zadania stojące przed bankami centralnymi na świecie, które starają się zapanować nad tym niekorzystnym zjawiskiem.
Źródło: PAP
W Polsce PALIWO NADAL DROGIE, choć świat obniża ceny. Wiemy, kto na tym ZARABIA!
Paliwo, mięso i ubrania na kartki? Tak angielscy naukowcy chcą walczyć z tzw. „zmianami klimatu”