19 maja 2022

Przed sąd za antykomunistyczny baner na sowieckim pomniku. Organizator akcji obroniony!

(Fot. AB / PCh24.pl)

Sąd Rejonowy w Olsztynie odstąpił od wymierzenia kary Wojciechowi Koziołowi za powieszenie antykomunistycznych banerów na pomniku czerwonoarmistów bez zgody właściciela czyli Urzędu Miasta Olsztyna. Sąd nakazał też miastu zwrot banerów organizatorowi akcji.

Wojciech Kozioł to historyk z wykształcenia, księgarz z zawodu, antykomunista więziony przez reżim Jaruzelskiego, obecnie emeryt zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Po agresji Rosji na Ukrainę Kozioł, zawiesił banery antykomunistycznych na pomniku czerwonoarmistów, nadal stojącym w centrum Olsztyna.

Pierwsze, za wywieszenie tego banera, zaatakowały opozycjonistę lewicowe działaczki – Marta Kamińska, olsztyńska radna, szefowa olsztyńskiego KOD-u, aktywistka lewicowa i Agata Szerszeniewicz, działaczka LGBT+. Zerwały baner, a prezydent Piotr Grzymowicz usankcjonował akcję działaczek, polecając podległemu mu Wydziałowi Miejskiej Zieleni ściganie Wojciecha Kozioła. Sprawa trafiła do Sądu.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednak sędzia nie miał żadnych wątpliwości, że grafika na banerze jednoznacznie nawiązuje do inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, zrównując działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej z działaniami wojsk III Rzeszy. Dlatego odstąpił od wymierzenia kary.

Jeszcze dwa miesiące temu Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna zapowiedział, że sowiecki pomnik zostanie przeniesiony do muzeum komunizmu. Potem jednak prezydent (były członek PZPR) zmienił zdanie i stwierdził, że monument zostanie. Z prośbą o demontaż pomnika zwrócił się niedawno do prezydenta Olsztyna minister kultury. Jednak bez skutku.

Monument stojący w centrum Olsztyna odsłonięto w roku 1954 pod nazwą Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej (choć mieszkańcy Olsztyna, ze względu na kształt, nazywają go Szubienicami). Natomiast na początku lat 90’, aby ukryć prawdziwą wymowę pomnika, władze miasta zmieniły jego nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko – Mazurskiej i pod taką nazwą został on w roku 1993 wpisany do rejestru zabytków. Na pomniku są między innymi symbole sowieckiego totalitaryzmu – sierp i młot.

Źródło – debata.olsztyn.pl

AB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram