Przemiot Historia i Teraźniejszość znika z programów nauczania pierwszych klas szkół ponadpodstawowych od 1 września b.r. Rozporządzenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Edukacji i Nauki pod przewidnictwem Barbary Nowackiej.
Od roku szkolnego 2024/25 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej – czytamy w rozporządzeniu.
W latach następnych nie będzie HiT-u w kolejnych klasach i semestrach tych szkół aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednocześnie rozporządzenie wprowadza obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy podczas godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Przedmiot „Historia i Teraźniejszość” stał się obiektem krytyki środowisk lewicowo-liberalnych i ówczesnej opozycji za sprawą podręcznika napisanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego. Historykowi zarzucono, że w tekście rzekomo poniża osoby poczęte w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. W rzeczywistości uznany naukowiec zastanawiał się nad konsekwencjami rewolucji biotechnologicznej, umożliwiającej poczęcie człowieka w laboratorium, poza naturalnym związkiem kobiety i mężczyzny. Sprawę w tej kwestii przegrała z prof. Roszkowskim m.in. „Gazeta Wyborcza”, która musiała opublikować sprostowanie.
Źródło: rmf24.pl
PR
Prof. Wojciech Roszkowski i Dariusz Walusiak laureatami Nagrody im. Ks. Piotra Skargi