18 listopada 2013

Przedsiębiorcy: coraz gorsze warunki prowadzenia firm

(fot. RAWKU5 / sxc.hu)

Dziś, 18 listopada, mijają dwa lata od czasu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Z tej okazji Idea Bank oraz Tax Care przygotowały ankietę, w której wzięli udział mikroprzedsiębiorcy, tworzący około trzy czwarte polskiej gospodarki. Niemal połowa z nich uważa, że przez ostatnie dwa lata warunki prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się.

 

1300 właścicieli jednoosobowych firm udzieliło odpowiedzi na siedem pytań związanych z oceną warunków prowadzenia działalności gospodarczej w minionych dwóch latach, oceną  polityki gospodarczej, zdefiniowaniem największych przeszkód w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz nakreśleniem, którymi politycy powinni się pilnie zająć.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dla największej grupy badanych minione dwa lata były okresem pogorszenia warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Tak uważa 42 proc. spośród badanych prowadzących działalność ponad dwa lata (łącznie 709 respondentów). Nieco mniej liczna jest grupa osób uważających, że w badanym okresie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej nie zmieniły się – takiego zdania jest co trzeci badany. Najsłabiej reprezentowani są przedsiębiorcy uważający minione dwa lata za czas poprawy warunków do prowadzenia biznesu –  tak uważa co czwarty respondent.

 

Gorzej prezentują się oceny polityki gospodarczej. Niemal dwie trzecie badanych wystawia politykom negatywną ocenę (słaba, zła lub bardzo zła) w sześciostopniowej skali. Opinie przedsiębiorców z dłuższym stażem są przy tym bardziej pesymistyczne od opinii właścicieli firm działających nie dłużej niż rok. Po uśrednieniu uzyskanych wyników można przyjąć, że polska polityka gospodarcza została oceniona przez przedsiębiorców na „trójkę” w 6-stopniowej skali. O przyczynach takich ocen mogą świadczyć, wykazane w kolejnej części ankiety, największe bariery w prowadzeniu biznesu. Te, które najbardziej przeszkadzają polskim przedsiębiorcom, są pochodną decyzji administracyjnych.

 

Tym, co przedsiębiorców dotyka najbardziej, są publiczne obciążenia ich budżetów – z tytułu podatków i składek ZUS. Ponad połowa ankietowanych uważa, że przeszkodą numer jeden w prowadzeniu biznesu w Polsce są za wysokie podatki. Niemal co drugi badany twierdzi, że największym ograniczeniem są wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia pracowników. Na czwartym miejscu znalazła się korespondująca z tym problemem bariera w postaci konieczności zapłaty składek ZUS nawet w sytuacji, gdy firma nie generuje przychodu. Do grona najbardziej uciążliwych barier (kilkadziesiąt procent wskazań) przedsiębiorcy zaliczyli ponadto korespondujące z wysokimi podatkami nieprecyzyjne i skomplikowane przepisy podatkowe, znacznie podnoszące ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, a także pochłaniającą ich czas biurokrację.

 

W raporcie „Doing Business 2014”, opublikowanym ostatnio przez Bank Światowy, Polska awansowała o 10 miejsc pod względem przyjazności przedsiębiorcom. Jak widać, nie zapytano ich o zdanie, bo wówczas  zapewne ranking wypadłby dla Polski znacznie gorzej.

 

Tomasz Tokarski

Źródło: gazetaprawna.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram