Ks. abp Bernardito Auza, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ, ubolewał nad tym, że mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej prześladowania religijne nie tylko nie ustają, ale wręcz nasilają się. W wielu częściach świata ich szczególnym celem są, niestety, chrześcijanie. Abp Auza wziął udział w zorganizowanej w Nowym Jorku konferencji „Globalne prześladowania chrześcijan: zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w swoim wystąpieniu wielokrotnie przywoływał słowa Papieża Franciszka. Wskazywał na liczne apele Ojca Świętego o zintensyfikowanie modlitw i konkretną pomoc dla tych, „którzy są prześladowani, wypędzani, zabijani i ścinani tylko z tego powodu, że są chrześcijanami”. Franciszek podkreśla także, że dzisiejsi męczennicy są o wiele liczniejszymi niż ci, którzy zginęli za Chrystusa w pierwszych wiekach.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha podkreślił, że na prześladowania są dziś szczególnie narażeni wyznawcy Chrystusa. Mówił, że od 2006 do 2012 r. ponieśli oni śmierć męczeńską aż w 151 krajach ze 193 będących członkami ONZ. – To wskazuje na zbiorową porażkę tej organizacji, której głównym celem ma być ochrona ludów i narodów przed plagą przemocy i niesprawiedliwej agresji. Prawie we wszystkich krajach status i warunki życia mniejszości religijnych pogorszyły się. W ostatnich trzech latach globalnie wolność religijna weszła w okres bardzo poważnej zapaści – podkreślił watykański dyplomata.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ mówił, że szczególnie doświadczani są obecnie chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że wyjątkowy dramat przeżywa wspólnota, która żyła w Iraku, w większości wygnana ze swoich ziem. Jej zanikanie to nie tylko tragedia wyznaniowa, ale także niepowetowana strata dziedzictwa kulturowo-religijnego tego regionu. – To szczególnie bolesne i niepojęte, że starożytne wspólnoty chrześcijańskie w tym regionie, zwłaszcza wciąż mówiące po aramejsku, w języku Jezusa Chrystusa, są wśród tych, którym grozi wyginięcie – zaznaczył ks. abp Auza.
Źródło: Radio Watykańskie
pam