Tysiące mieszkańców Białegostoku śledziło rekonstrukcję odbicia tego miasta z rąk bolszewickich. Do głównej bitwy o miasto doszło 22 sierpnia 1920 roku.
Inscenizacja trwała kilkadziesiąt minut i zawierała m.in. efekty pirotechniczne. Mimo nieustannie padającego deszczu, tysiące Białostocczan śledziło rekonstrukcję.
Wesprzyj nas już teraz!
Rekonstrukcja odbywała się wzdłuż ulic Pałacowej i Warszawskiej. Dla tych z widzów, którym nie udało się zająć miejsc w specjalnie przygotowanych sektorach, postawiono telebimy. Oglądanie starcia polsko-bolszewickiego na monitorach robiło wrażenie – obraz zawierał zdjęcia archiwalne, a także opisy wydarzeń.
Bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. Współcześnie jej rekonstrukcja przeprowadzona była po raz drugi. Jest to wyjątkowo kosztowne, ale efektowane przedsięwzięcie. Miasto nie szczędzi na nie pieniędzy. W tym miejscu władze przeznaczyły na rekonstrukcję 80 tys. zł
Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.
Źródło: TVPInfo
ged