Ofensywa przeciw siłom tzw. Państwa Islamskiego w Syrii przynosi coraz większe efekty i kierownictwo ISIS przygotowuje się do warunków funkcjonowania bez własnego terytorium. Zapleczem do działalności radykałów mają być posiadane zasoby finansowe przerzucane właśnie teraz szybko do Europy.
Według kaukaskiego portalu „Wiestnik Kawkaza”, liderzy Państwa Islamskiego, przeczuwając koniec ich panowania na terenach należących do Syrii i Iraku, zamierzają przejść do bardziej zakonspirowanych metod aktywności, w których niezbędne dla nich będą pieniądze dotychczas gromadzone w znacznej części na kontrolowanych przez nich terenach.
Wesprzyj nas już teraz!
Postępy militarne wojsk irackich oraz syryjskich, wspieranych przez armię rosyjską, przynoszą już efekty i wojownicy ISIS uciekają do swoich rodzinnych krajów lub udają się do Europy. Wzrost liczby podejrzanych o udział w organizacjach terrorystycznych oraz bojowników Państwa Islamskiego na terenie różnych krajów europejskich potwierdzają służby bezpieczeństwa państw zachodniej Europy. Atakowane z trzech stron (syryjskiej, irackiej i kurdyjskiej) Państwo Islamskie przestanie zapewne wkrótce kontrolować obszar, na którym organizowało i szkoliło swoje siły zbrojne. Przenikanie bojowników ISIS do Europy i przenoszenie pieniędzy na Stary Kontynent to dowód na odrzucenie przez dowódców Państwa Islamskiego myśli o kapitulacji.
O przerzucaniu pieniędzy do Europy pisze dzisiaj (piątek, 15 września) rosyjski portal „Union News”, powołując się na zastępcę dyrektora Departamentu Nowych Wyzwań i Zagrożeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Dymitra Feoksitowa. Według rosyjskiego polityka Państwo Islamskie po raz pierwszy zaczęło przenosić własne zapasy finansowe z zajmowanych do tej pory terenów do państw Unii Europejskiej.
Transfer pieniędzy z Bliskiego Wschodu do systemu bankowego Europy to nowość w działaniu ISIS, ponieważ do tej pory – według służb specjalnych państw europejskich – Państwo Islamskie akumulowało pieniądze tam, gdzie rozciągała się jego władza. Informację o dokonywanych w tych dniach transferach środków finansowych z Bliskiego Wschodu do Europy Feoksitow przekazał w czasie swojego wystąpienia w Rzymie, gdzie obradowała grupa robocza do spraw zwalczania „prania brudnych pieniędzy” FATF. Celem działalności FATF jest przeciwdziałanie praktykom prania brudnych pieniędzy i zwalczanie finansowania terroryzmu w poszczególnych państwach oraz na arenie międzynarodowej.
FATF (The Financial Action Task Force) to ciało międzyrządowe, w którym uczestniczą 33 państwa oraz Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Polska złożyła wniosek o przyjęcie do FATF w 2004 roku, ale do tej pory nie uzyskała jeszcze statusu członka grupy.
PK