17 listopada 2015

Przełamać zmowę milczenia – prezentacja raportu o prześladowaniu chrześcijan

Obecnie prześladowanych jest od 150-200 mln chrześcijan, tymczasem wokół ich męczeństwa panuje globalna zmowa milczenia – mówił bp Krzysztof Zadarko. Delegat KEP ds. Imigracji wziął udział w zorganizowanej przez KAI prezentacji książki „Czarna księga prześladowania chrześcijan w świecie”, opublikowanej przez Dom Wydawniczy Rebis.


Omawiając książkę, która ukazuje się zaledwie rok po francuskiej premierze, bp Zadarko przypomniał, że męczeństwo chrześcijan, znane z pierwszych wieków, nasiliło się i także w XXI w. rocznie ginie ok. 100 tys. wyznawców Jezusa. Publikacja, która jest pracą zbiorową, tak wybitnych autorów jak bp Jean-Michel di Falco, o. Timothy Radcliffe OP, Andrea Riccardi składa się z analizy historycznej, socjologicznej i teologicznej ukazujące źródła prawdy o prześladowaniach, jest też zbiorem świadectw o konkretnych ludziach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Książka stawia pytania o sens życia chrześcijan we współczesnym świecie, o ich postawy, które ostatecznie spotykają się z oporem – mówił bp Zadarko. Zaapelował do dziennikarzy żeby służyli prawdzie i przełamywali zmowę milczenia o przemocy wobec wyznawców Jezusa.

 

Dyrektor Sekcji Polskiej „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ks. prof. Waldemar Cisło zapewnił, że chrześcijanie na całym świcie nie domagają się przywilejów, a normalnych warunków do wyznawania swojej wiary. W wielu krajach islamskich, np. w Arabii Saudyjskiej, chrześcijanie nawet nie mają miejsca, w którym mogliby gromadzić się na modlitwie.

 

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”, zawiera ponad 70 świadectw, reportaży i analiz autorów z 17 krajów. Z blisko 900-stronicowego opracowania wynika jednoznacznie, że chrześcijaństwo jest dziś najbardziej zagrożoną religią na świecie. Około 150 milionów chrześcijan – katolików, prawosławnych, protestantów – doświadcza różnych form dyskryminacji albo bezpośredniego prześladowania.

 

Wyznawcy Chrystusa mieszkający na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji są celem ataków grup zbrojnych i organizacji terrorystycznych. Są zastraszani, ranieni i mordowani. Na terytoriach opanowanych przez Państwo Islamskie padają ofiarą czystek religijnych.

 

Raport jest wspólnym dziełem specjalistów z wielu dziedzin – historyków, dziennikarzy, dyplomatów, pracowników organizacji pozarządowych, osobistości religijnych – i świadków, ludzi bezpośrednio dotkniętych cierpieniem z powodu wyznawanej wiary. Autorami świadectw, reportaży i analiz są chrześcijan różnych wyznań, muzułmanie i żydzi a także ateiści.

 

Wydawcy opracowania wskazują, że problem prześladowań chrześcijan to nie tylko kwestia wolności religijnej, lecz stanu całej cywilizacji i niesionych przez nią wartości. Dlatego los prześladowanych chrześcijan nie jest problemem ich samych, lecz wspólną ludzką sprawą, dotyczy agnostyków i ateistów, wyznawców innych religii, intelektualistów, rządzących i organizacji pozarządowych.

 

We wstępie do polskiego wydania „Czarnej księgi…” bp Krzysztof Zadarko zauważa, że jest to „nie tylko kronika męczeństwa i krwi, ale i próba odpowiedzi na pytanie o sens życia ludzkiego, który daje religia”.

 

Obszerne opracowanie jest – jak przekonują autorzy – przewodnikiem po świecie pełnym niesprawiedliwości, próbą zrozumienia jej źródeł, wprowadzeniem w wyjątkową różnorodność i wielokulturowość samego chrześcijaństwa.

 

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie” nie opisuje jedynie smutnych losów wyznawców jednej religii – to wielogłosowa opowieść o istocie człowieczeństwa, o naszych lękach i nadziejach, a także o różnorodnych formach manipulacji, jakim bywamy poddawani.

 

Redaktorami monumentalnego opracowania są: francuski biskup Jean Michel di Falco, wieloletni konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; dominikanin z konwentu w Oxfordzie i b. generał Zakonu Timothy Radcliffe oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego. Materiały zebrał Samuel Lieven, dziennikarz, publicysta francuskiego dziennika „La Croix”. Od lat zajmuje się on miejscem religii w społeczeństwie, zwłaszcza w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

 

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”, redakcja: bp Jean Michel di Falco, o. Timothy Radcliffe OP, Andrea Riccardi; zebrał Samuel Lieven. Przełożyli Bogdan Baran, Joanna Gorecka-Kalita, Monika Szewc-Osiecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.

 

KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 891 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram