„Ostatnie wydarzenia i wypowiedziane słowa (także wypowiedzi dyrekcji Muzeum) zdają się narzucać dyskursowi społecznemu w Polsce bardzo niebezpieczny kierunek sugerujący, że bycie katolikiem i kierowanie się ewangelicznymi wartościami stanowi powód do wykluczenia ze zbiorowej pamięci narodu” – napisał Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. Dariusz Wilk, komentując usunięcie rodziny Ulmów i św. Maksymiliana Kolbego z wystawy Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
W przesłanym komunikacie, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) ks. Dariusz Wilk odniósł się do sekwencji wydarzeń związanych z usunięciem ze wystawy stałej w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego i błogosławioną rodzinę Ulmów.
Stwierdził, że decyzja dyrekcji muzeum wywołała „w Internecie lawinę tekstów zarzucających św. Maksymilianowi antysemityzm i szkalujących jego dobre imię”. To, jak ocenił zakonnik, „boleśnie uderza swym brakiem rzetelności i obiektywizmu w społeczność katolicką”.
Wesprzyj nas już teraz!
Napisał, że „narusza to także poczucie wspólnoty narodowej w stopniu przekraczającym poczynania władzy komunistycznej, która przecież uszanowała oświęcimski czyn św. Maksymiliana, nadając mu w 1972 roku Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari”.
„Ostatnie wydarzenia i wypowiedziane słowa (także wypowiedzi dyrekcji Muzeum) zdają się narzucać dyskursowi społecznemu w Polsce bardzo niebezpieczny kierunek sugerujący, że bycie katolikiem i kierowanie się ewangelicznymi wartościami stanowi powód do wykluczenia ze zbiorowej pamięci narodu i jakąś wstydliwą przywarę, która nie przystoi współczesnym ludziom” – napisał przewodniczący konferencji wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce.
Ocenił, że „instytucjonalne popieranie przez rządzących tego sposobu myślenia stanowi zagrożenie dla historycznych i kulturowych źródeł tożsamości naszego społeczeństwa i jego przyszłości”.
Ks. Wilk zaapelował „do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie najwyższego odznaczenia państwowego, Orderu Orła Białego – bohaterom II wojny światowej, ojcu Maksymilianowi Kolbemu i rodzinie Ulmów”.
PAP / oprac. PR
Muzeum II WŚ w Gdańsku usunęło św. Maksymiliana i bł. Ulmów. Zastąpią ich… homoseksualiści?
POSPIESZALSKI W SZOKU: „WALCZYCIE Z KOLBEM I PILECKIM! KOMU SŁUŻYCIE?!”