W Watykanie gościł 13 października przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Spotkał się on z prefektem i z sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary: kard. Gerhardem Müllerem i abp. Luisem Ladarią, a także z abp. Guidem Pozzo, sekretarzem działającej w ramach tej dykasterii Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się między innymi dialogiem z lefebrystami. Wcześniej biskup odbył też krótkie spotkanie z Franciszkiem w Domu św. Marty.
Wizyta przełożonego Bractwa w Kurii Rzymskiej wpisuje się w stałe kontakty między lefebrystami a Stolicą Apostolską. Poprzednio bp Fellay odwiedził Watykan dwa lata temu. Ponadto trwają rozmowy doktrynalne między obu stronami. Ich kolejna sesja odbędzie się w najbliższych miesiącach.
Wesprzyj nas już teraz!
Bractwo św. Piusa X powołał do życia w listopadzie 1970 w Szwajcarii formalnie biskup diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga, ale w rzeczywistości jego „ojcem założycielem” był Francuz abp Marcel Lefebvre (1905-91). Brał on udział w Soborze Watykańskim II, ale nie zgadzał się z jego postanowieniami w wielu dziedzinach, zwłaszcza w odniesieniu do liturgii, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.
Ze względu na gwałtowny sprzeciw wobec nauczania Vaticanum II bardzo szybko nowe stowarzyszenie popadło w konflikt z Pawłem VI, a sam arcybiskup został nawet 1976 zawieszony w czynnościach kapłańskich przez papieża. Nie przeszkodziło mu to jednak nadal prowadzić swej działalności antysoborowej i kształcić księży w duchu przedsoboroowym.
Gdy 30 czerwca 1988 wyświęcił dla swego Bractwa, bez zgody Jana Pawła II, a nawet wbrew jego wyraźnym ostrzeżeniom, ściągnął karę ekskomuniki, którą cofnął dopiero Benedykt XVI w styczniu 2009. Od tamtego czasu trwa mniej lub bardziej aktywny dialog między Watykanem a Bractwem.
KAI
KRaj