15 czerwca 2023

Sprowadzali do Polski migrantów z Azji i Afryki. W Mazowieckiem rozbito przemytniczy gang

(fot. Photo: Gémes Sándor/SzomSzed, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Polskim służbom udało się ująć międzynarodową grupę przemytniczą, sprowadzającą obcych kulturowo migrantów między innymi do naszego kraju. Przybycie nad Wisłę kosztować miało średnio ok. 5 tys. Euro. Obywatele Pakistanu, Indii i Tadżykistanu zostali postawieni w stan oskarżenia, a czworo z nich trafiło do aresztu.

Gang rozbili policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu mogli działać od kilku lat, głównie na terenie Polski, ale także innych krajów europejskich” – przekazała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz. Nielegalni migranci z krajów azjatyckich i afrykańskich byli przemycani przez wschodnią granicę do Polski, która była krajem docelowym lub tranzytowym do innych państw europejskich. – Z zebranego materiału dowodowego wynika, że potencjalny klient za przemyt do Polski musiał zapłacić średnio około 5 tys. euro, stawka wzrastała dwukrotnie, jeśli krajem docelowym miała być np. Wielka Brytania – powiedziała rzecznik CBŚP.

Wesprzyj nas już teraz!

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Garwolinie (Mazowieckie). Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek, z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy Polski łącznie 38 osobom, głównie obywatelom krajów Azji i Afryki.

Według śledczych po przekroczeniu granicy litewsko-polskiej oraz białorusko-polskiej nielegalni migranci byli umieszczani na pewien czas w przygotowanych dla nich miejscach w Polsce, gdzie czekali na przekroczenie granicy UE.

– Zarzuty popełnienia przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy Polski w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawiono dotychczas pięciu osobom: dwóm obywatelom Islamskiej Republiki Pakistanu, dwóm obywatelom Republiki Indii oraz obywatelowi Republiki Tadżykistanu. Podejrzani przebywali legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – relacjonowała prok. Gołąbek. Wobec czterech podejrzanych na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych został objęty dozorem policji i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu.

Przestępstwa, których popełnienie zarzucono podejrzanym, zagrożone są dosyć łagodną karą pozbawienia wolności do lat 8. Rzecznik podkreśliła, że z uwagi na rozwojowy i wielowątkowy charakter śledztwa, nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób związanych z procederem organizowania nielegalnego przekraczania granicy Polski.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram