Liturgia Wielkiego Piątku to dla Kościoła moment głębokiego zanurzenia się w modlitwie i refleksji nad męką i śmiercią Pana naszego Jezusa Chrystusa. W dniu dzisiejszym biskupi nawoływali do pokuty za grzech świętokradztwa oraz do modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
– Przepraszajmy Boga za tak zwaną sztukę skandalizującą, która ośmiesza krzyż, za każde świętokradztwo – mówił biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył liturgii Wielkiego Piątku w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
Wesprzyj nas już teraz!
W homilii bp Tomasik powiedział, że ludziom potrzebne są znaki, które mówią o rzeczywistości nadprzyrodzonej, o innym wymiarze tej rzeczywistości. Podkreślił, że takim wielkim znakiem, rzeczywistości zbawczej Chrystusa, wielkiej tajemnicy zbawiciela jest krzyż.
Z kolei podczas wielkopiątkowej liturgii w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu do łączności duchowej oraz pomocy prześladowanym chrześcijanom zachęcał pielgrzymów biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Bp Nitkiewicz po dokonaniu odsłonięcia Czcigodnych Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którym wszyscy zebrani oddali cześć mówił o trudnej sytuacji w wielu krajach, gdzie chrześcijanie w dalszym ciągu są prześladowani i cierpią z powodu Chrystusa. Biskup zachęcając do pomocy prześladowanym osobom równocześnie wskazał na konieczność bycia blisko Chrystusa i naśladowania go w codzienności.
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Sama liturgia ma wyjątkowy charakter – w tym dniu Kościół nie sprawuje bowiem liturgii eucharystycznej, gdyż na krzyżu Pan Jezus dokonał ofiary krwawej dla zbawienia świata.
KAI
ged