29 sierpnia 2023

„Przeprowadzka” Michała Archanioła w Wandei. Ajatollahowie sekularyzacji niby wygrali, a jednak przegrali

(Zdjęcie ilustracyjne fot. Piotr Marynowski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Od wielu miesięcy trwa batalia o ocalenie pomnika św. Michała Archanioła we  francuskim mieście Sables-d’Olonne w Wandei. Po donosie „laikardów”, kolejne sądy wydały wyroki nakazujące gminie usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej, powołując się na ustawę z 1905 roku o świeckości państwa. Autorem donosu było Stowarzyszenie Wolnomyślicieli, które domagało się usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej „w imię świeckości i rozdziału Kościoła od państwa”. To ta sama Federacja Wolnomyślicieli, która zasłynęła z akcji usuwania pomnika Jana Pawła II w Ploermel.

W grudniu 2021 r. sąd administracyjny w Nantes wydał orzeczenie po jego myśli, a decyzję podtrzymał sąd apelacyjny we wrześniu 2022 r. Nie pomogło też odwołanie do Rady Stanu, która zatwierdziła wyrok w kwietniu 2023. Władze gminy argumentowały, że posąg św. Michała stoi na placu Jego imienia, obok kościoła pod Jego wezwaniem, a jest to także patron francuskich spadochroniarzy i pomnik został zainaugurowany przez kombatantów tej formacji.

Dla Federacji Wolnej Myśli pomnik św. Michała Archanioła to „prawie dwumetrowy religijny symbol w przestrzeni publicznej”, który narusza ustawę z 1905 roku o rozdziale Kościoła i państwa.  Ustawa ta jest rozmaicie interpretowana przez sądy. „Wolnomyśliciele” atakują taką drogą pomniki, szopki bożonarodzeniowe, religijne instalacje. Trudno jednak całkowicie oderwać kulturę Francji od chrześcijaństwa i tradycji, więc i wyroki zapadają różne.

Wesprzyj nas już teraz!

W tym przypadku chodzi o pomnik postawiony przez miasto w 2018 roku, czyli po 1905 roku i kolejne sądy przyznawały rację antyklerykalnemu stowarzyszeniu. Św. Michał jest jednak nie tylko świętym katolickim, ale także patronem Francji, a w szczególności wojsk powietrznodesantowych. Na decyzji sądu zaważyło jednak „religijne poświęcenie pomnika”.

Ostatecznie, władze gminy znalazły rozwiązanie podobne do sprawy pomnika św. Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii, który też nakazano usunąć z przestrzeni publicznej miasta. Archanioł Michał „przeprowadzi” się, ale zaledwie o kilka metrów dalej, na teren prywatny. Pomnik stanie teraz na działce należącej do kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sables-d’Olonne, ale dalej na tym samym placu. Parafia „odkupiła” od gminy małą działkę i tam zostanie umieszczony posąg. W praktyce, św. Michał zabijający smoka, będzie widoczny tak samo jak poprzednio.

Taki „kompromis” ma spełnić wyrok Rady Stanu, ale też uszanować opinię mieszkańców. W gminie zorganizowano w tej sprawie „konsultacje”, podczas których 94% uczestników głosowało za zachowaniem pomnika w przestrzeni publicznej. Działania radykalnych „wolnomyślicieli” okazały się nie mieć społecznego poparcia. „Wola mieszkańców Sable-des-OlonS zostanie uszanowana, a pomnik św. Michała pozostanie na swoim miejscu” – oznajmił mer  miasta Yannick Moreau, dodając, że „chociaż ajatollahowie sekularyzacji cofnęli nasz pomnik o kilka metrów, ale tylko podsycili wolę i chęć obrony naszej kultury i naszego sposobu życia”.

Szkoda tylko, że we Francji, której cywilizacja została zbudowana na chrześcijaństwie, do przypominania tego faktu, trzeba używać fortelu…

Bogdan Dobosz

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 501 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram