„Nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka”, wynika z badania Uniwersytetu SWPS.
Polacy naukowcy przeprowadzili ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 osób mających dzieci w wieku 18-30 lat. Badacze pytali ich m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Uczestnicy odpowiadali też na pytania związane z ich stanem psychicznym, sytuacją społeczną i demograficzną.
W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że zostało rodzicami. Osoby żałujące decyzji o rodzicielstwie pochodziły z różnych grup społecznych.
Wesprzyj nas już teraz!
Naukowcy podejrzewają, że samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo i co więcej żal może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci.
Jak podkreślają specjaliści z Uniwersytetu SWPS rzadko myślimy o tym, że rodzicielstwo wiąże się również z pewnym ryzykiem, gdyż jest to decyzja, której konsekwencje będą towarzyszyć nam do końca życia. „Nawet rozwód, czy zerwanie kontaktu z dzieckiem nie zmieniają świadomości bycia rodzicem”, zwracają uwagę psycholodzy. Jednocześnie nie da się przewidzieć swojego samopoczucia w nowej roli, zanim się jej w pełni nie podejmie – opieka nad cudzym dzieckiem nie daje pełnego obrazu bycia rodzicem.
Źródło: rmf24.pl
TK