27 listopada 2019

„Prześladowani i zapomniani”. Nowy raport o prześladowaniu wyznawców Chrystusa!

(źródło: pixabay.com)

„W ostatnich dwóch latach w Azji Południowej i Wschodniej nasiliły się prześladowania chrześcijan. Sytuacja chrześcijan w Syrii i Iraku nieznacznie się poprawiła”, wynika z zaprezentowanego w Paryżu raportu „Prześladowani i zapomniani” przygotowanego przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 

Istnieją trzy rodzaje niebezpieczeństw, które zagrażają chrześcijanom w regionach Azji Południowej i Wschodniej: ekstremizm muzułmański, agresywny nacjonalizm i reżimy autorytarne – mówił dyrektor PKwP Benoit de Blanpre podczas konferencji prasowej w Paryżu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Blanpre wymienił przykłady prześladowania i zabójstw chrześcijan, jak zabicie 22 wiernych na Filipinach w styczniu 2019 r., atak w Niedzielę Wielkanocną w trzech kościołach i hotelach na Sri Lance (ponad 300 zabitych) oraz ataki dokonywane przez grupy powiązane z organizacją Państwo Islamskie. Dyrektor PKwP potępił również „hinduski ultranacjonalizm w Indiach”, który przyczynił się do ponad 1000 ataków na chrześcijan w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

 

Zdaniem dyrektora PKwP, Korea Północna jest „najniebezpieczniejszym miejscem na świecie do życia w wierze chrześcijańskiej”, czego dowodem jest m.in. przesiedlenie 100 tys. birmańskich chrześcijan.

 

Autorzy raportu ostrzegają ponadto, że w niedalekiej przyszłości chrześcijanie mogą zniknąć z pewnych regionów. Przykładem jest m.in. Irak, gdzie na przestrzeni pokolenia liczba chrześcijan spadła o ponad 90 proc. z 1,5 mln w roku 2003 do zaledwie 150 tys. w roku 2019.

 

Raport wiele uwagi poświęca Filipinom, gdzie zagrożenie islamizacją łączone jest z autorytaryzmem prezydenta Rodrigo Dutertego. W styczniu 2019 r. zginęło tam 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych podczas podwójnego ataku na katedrę Notre-Dame du Mont Carmel w Jolo na południu kraju.

 

Miesiąc wcześniej, 5 grudnia, prezydent Filipin wezwał do „zabijania biskupów”, których określił jako „grupę idiotów, która jest bezużyteczna”.

 

„Prześladowani i zapomniani”, to jednak nie tylko opis cierpienia chrześcijan w Azji. Autorzy dokumentu zwracają również uwagę na tragiczną sytuację wyznawców Chrystusa w Afryce, gdzie „wiele krajów jest dotkniętych przemocą terrorystyczną, podsycaną przez grupy dżihadystyczne, bandytyzm i konflikty etniczne”. Sztandarowym przykładem antychrześcijańskiej nienawiści jest Nigeria, gdzie odnotowano największą liczbę zabitych chrześcijan (3731 w 2018 r.). Działa ta organizacja terrorystyczna Boko Haram oraz, jak zauważa biskup Wilfred Anagbe, „istnieje plan islamizacji wszystkich zamieszkanych przez chrześcijan obszarów”.

 

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram