16 listopada 2012

Prześladowania chrześcijan w Indonezji – dostrzega je nawet ONZ

( fot. REUTERS / Akhtar Soomro / Forum)

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła Indonezję za prześladowanie mniejszości religijnych. Ofiarami prześladowań szyickich władz są zarówno sunnici, jak i chrześcijanie. ONZ wezwała indonezyjski rząd do respektowania praw człowieka przez krajowe prawodawstwo.


Podstawową zasadą międzynarodowych praw człowieka jest brak dyskryminacji – powiedziała Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Navanethem Pillay. Przemawiająca na konferencji prasowej w siedzibie Narodów Zjednoczonych komisarz skrytykowała działania szyickiego rządu. – Indonezja to kraj o bogatym dziedzictwie kulturowym – stwierdziła Pillay. – Ryzykuje jednak sprzeniewierzenie się mu, jeśli nie podejmie działań mających na celu rozwiązanie problemu wzrostu przemocy i nienawiści wobec mniejszości religijnych – dodała. Zdaniem przedstawicielki ONZ postępowanie indonezyjskiego rządu wynika z wąskiej interpretacji islamu.

Wesprzyj nas już teraz!

Pillay zażądała od indonezyjskich władz zmiany obowiązujących w kraju przepisów ograniczających wolność sumienia. – Poleciłam uchylenie lub zmianę indonezyjskiego prawa dotyczącego bluźnierstwa z 1965 r. jak również praw z lat 1969 i 2006r. dotyczących budowy domów modlitwy i harmonii religijnej – powiedziała Pillay. Według dziennika Jakarta Post, konferencja została zwołana po tym jak kilku członków prześladowanych grup relgiijnych poprosiło Pillay o pomoc. Wśród tych grup byli zarówno przedstawiciele społeczności szyickiej, jak i protestanckiego tzw. Chrześcijańskiego Kościoła Indonezji (GKI- od Gereja Kristen Indonesia). Szyici z indonezyjskiego regionu Sampang są zmuszani do konwersji na sunnityzm, a w razie odmowy ich domy są palone. Z kolei chrześcijanie skrażyli się na ciągnące się miesiącami prześladowania z powodu zbudowania zboru w mieście Bogor. Tamtejsi protestanci byli napadani i żądano od nich opuszczenia miasta. – Byłam przerażona słuchając o przemocy, atakach, przymusowych przesiedleniach (…) i  innych formach dyskryminacji – powiedziała Pillay komentując sytuację indonezyjskich chrześcijan.

Indonezja to największy kraj muzułmański świata, który od dawna jest obserwowany przez organizacje broniące praw człowieka. Fakt, że kwestią prześladowania tamtejszych chrześcijan zajęła się nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych pokazuje skalę problemu. ONZ nie jest bowiem organizacją przychylną chrześcijanom i chrześcijańskim wartościom, czego dowodem było niedawne uznanie przez nią antykoncepcji za „prawo człowieka”.

Indonezja nie jest jednak jedynym krajem islamskim, w którym chrześcijanie cierpią prześladowania. Dobitnie pokazuje to Światowy Indeks Prześladowań sporządzony przez organizację Open Doors zajmującą się pomocą prześladowanym chrześcijanom. Według rankingu wśród 10 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, aż 9 to państwa islamskie. Największe prześladowania wśród nich mają miejsce w Afganistanie, który ustępuje w tym niechlubnym rankingu miejsca jedynie komunistycznej Korei północnej. Afgańscy talibowie dążą do realizacji swojego planu oczyszczenia kraju z chrześcijan, a kierowane przez wyznawców Chrystusa organizacje humanitarne są głównym celem ich ataków. Kolejne miejsce zajmuje Arabia Saudyjska, w którym publiczny kult chrześcijański jest zabroniony, a konwersja grozi karą śmierci. Kolejne miejsca wśród krajów najbardziej prześladujących chrześcijan zajmują odpowiednio: Somalia, Iran, Malediwy, Uzbekistan,Jemen, Irak i Pakistan.

Źródło: christianpost.com / opendoors.pl

Marcin Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram