„Prześladowani i zapomniani?” – to tytuł najnowszego raportu o sytuacji chrześcijan w niektórych państwach świata, przedstawionego w ubiegłym tygodniu przez brytyjski oddział międzynarodowej katolickiej organizacji dobroczynnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Aid to the Church in Need). Z dokumentu wynika, że sytuacja wyznawców Chrystusa w większości z krajów objętych analizą bardzo się pogorszyła. Na Bliskim Wschodzie exodus chrześcijan, który przybrał już rozmiary nieomal biblijne, zagraża dzisiaj istnieniu tamtejszego Kościoła.
Komentując dane przedstawione w raporcie John Pontifex, który kieruje działem prasowo-informacyjnym brytyjskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, mówi: – Prześladowania bynajmniej nie ustają, a wręcz się zaostrzają. Palone są kościoły, chrześcijan przymusza się do zmiany wiary, brutalnie atakuje się ich domy, porywa się i gwałci chrześcijanki, trwa antychrześcijańska propaganda podsycana przez środki przekazu i rządy, a także nasila się dyskryminacja w szkołach i miejscach pracy… Tę listę można wydłużać. Raport skłania do poważnych pytań o zaangażowanie społeczności międzynarodowej w obronę wolności religijnej.
Wesprzyj nas już teraz!
W raporcie naświetlono położenie chrześcijan w 30 krajach, m.in. w: Afganistanie, Chinach, Laosie, Pakistanie, Wietnamie i Zimbabwe. W szczególności omówiono sytuację w krajach islamskich oraz w państwach, których ustrój nosi wyraźne znamiona autorytaryzmu. Analizowany okres obejmuje minione 2,5 roku.
Dokument pokazuje, że tak zwana “arabska wiosna” w wielu przypadkach okazała się “chrześcijańską zimą”. – Głównym wnioskiem z raportu jest to, że w 2/3 krajów, w których najdotkliwiej prześladuje się chrześcijan, sytuacja bezspornie się pogorszyła. W gruncie rzeczy samo przetrwanie Kościoła w niektórych regionach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, stoi pod znakiem zapytania – stwierdza John Pontifex.
Chociaż wstrząsy polityczne przyniosły cierpienie członkom wszystkich wspólnot religijnych, wielkiej przemocy i wrogości doświadczyły przede wszystkim wspólnoty chrześcijańskie. Padły one ofiarą wszelkiego rodzaju konfliktów: politycznych, ekonomicznych, społecznych i religijnych, np. konfliktu między muzułmańskimi sunnitami a szyitami. W rezultacie wielu chrześcijan zostało zmuszonych do uchodźstwa. W raporcie stwierdzono, że exodus przybiera rozmiary nieomal biblijne.
Według zawartych w raporcie informacji wpływy fundamentalistycznych grup islamskich znacznie wzrosły przez ostatnie 2,5 roku. Prawdopodobnie stanowią one największe zagrożenie dla wolności religijnej w dzisiejszym świecie, ich celem jest eliminacja, a przynajmniej podporządkowanie sobie chrześcijan.
Źródło: PKWP.pl
pam