W roku 2022 uprowadzono, aresztowano albo zamordowano ponad 100 księży i zakonnic, podaje organizacja „Kościół w potrzebie”. Do najgorszych prześladowań doszło w Nigerii, gdzie zabito czterech kapłanów; w Meksyku kartele narkotykowe zabiły trzech księży. Ponadto dwóch kapłanów zastrzelono w Demokratycznej Republice Kongo. Dodatkowo w różnych krajach świata zamordowano przez cały rok pięć zakonnic.
Według organizacji „Kościół w potrzebie” (niem. Kirche in Not) na całym świecie porwano też 42 księży, z których 36 następnie wypuszczono. Niestety, nie wszystkich: trzech uprowadzonych w Nigerii kapłanów zabito. Los dwóch innych porwanych w Nigerii pozostaje nieznany, podobnie jak los niemieckiego misjonarza uprowadzonego w listopadzie w Mali. Najwięcej kapłanów porwano właśnie w Nigerii, ale do uprowadzeń dochodziło także w Kamerunie, Etiopii, Mali oraz na Filipinach.
Wiele troski przysparza organizacji „Kościół w potrzebie” sytuacja katolików w Nikaragui, gdzie rządy sprawuje sandinistyczny reżim socjalistyczny Daniela Ortegi. W ciągu 2022 roku aresztowano tam łącznie jedenastu członków duchowieństwa – dwóch seminarzystów, jednego diakona, siedmiu księży oraz jednego biskupa. Biskupem jest Rolando Alvarez z Matagalpy, który przebywa w areszcie domowym pod zarzutem działalności antypaństwowej. 10 stycznia ma stanąć przed sądem. Z Nikaragui wygnano też zakonnice z dwóch zgromadzeń oraz wydalono nuncjusza apostolskiego, abp. Waldemara Sommertaga.
Według „Kościoła w potrzebie” trudna do oceny jest sytuacja w Chinach. Nie wiadomo do końca, jak wielu biskupów, księży i zakonnic zostało w 2022 roku zatrzymanych. Według informacji, jakie posiada organizacja, dochodzi w Państwie Środka do regularnych krótkoterminowych aresztowań zarówno biskupów jak i księży, których władze chcą zmusić do posłuszeństwa wobec oficjalnych struktur kościelnych uznawanych przez państwo.
Źródło: die-tagespost.de
Pach