Chrześcijanom grożono, wyrzucano ich z domów, prześladowano – ale Państwo Islamskie nie zmusiło do przejścia na islam nawet jednego, zapewnia nuncjusz apostolski w Iraku.
Według informacji nuncjusza apostolskiego w Iraku abp. Martina Alberto Ortegi, Państwu Islamskiemu pomimo całego arsenału gróźb i represji stosowanych wobec chrześcijan na okupowanych przez siebie terenach, nie udało się zmusić ani jednego wyznawcy Chrystusa do przejścia na islam. – Nie znamy żadnego przypadku tego rodzaju – powiedział arcybiskup w rozmowie z hiszpańskojęzycznym portalem katolickim Infocatolica.com. Jak podkreślił hierarcha, prześladowania i świadectwo wiary wobec męczeństwa zjednoczyły irackich chrześcijan wszystkich obrządków i wyznań.
Wesprzyj nas już teraz!
Bojownicy Państwa Islamskiego w zajmowanych przez siebie wsiach i miastach Iraku dawali chrześcijanom stale te same trzy alternatywy, powiedział abp Ortega. – Przejście na islam, płacenie specjalnego podatku w celu zachowania własności lub opuszczenie domu – wymieniał.
W ten sposób większość chrześcijan straciła cały swój dobytek. Teraz wyznawcy Chrystusa stopniowo wracają na tereny odbite z rąk ISIS, ale swoje domy zastają zazwyczaj całkowicie zniszczone i spalone.
Organizacje Caritas ora „Kościół w potrzebie” według słów arcybiskupa wykonały już olbrzymią pracę, pomagając w odbudowie zniszczonych mieszkań, kościołów i szpitali, znajdujących się wcześniej na Nizinie Niniwy oraz we wciąż nie do końca odbitym z rąk ISIS Mosulu. Obie organizacje opłacają też wielu rodzinom wynajem tymczasowych lokali mieszkaniowych.
Ortega powiedział, że chrześcijanie wracający dziś do swojej ziemi nie skarżą się na los, wręcz przeciwnie – przebaczają swoim prześladowcom i modlą się o ich nawrócenie. Nie oczekują też od państw zachodnich żadnej pomocy finansowej. Jak wskazał arcybiskup, chcą po prostu, byśmy żyli w zgodzie z naszą wiarą.
Martin Alberto Ortega urodził się w Madrycie. W 2015 roku papież Franciszek powierzył mu funkcję nuncjusza apostolskiego w Iraku i Jordanii. Sakrę biskupią przyjął w październiku tegoż roku z rąk watykańskiego sekretarza stanu, Pietro Parolina. Jest arcybiskupem tytularnym Midili, historycznej diecezji katolickiej na terenie dzisiejszej Algierii.
Źródło: katholisch.de
Pach