Podczas audiencji generalnej u papieża Franciszka, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen podkreśliła zbieżność watykańskiej polityki z celami promowanymi przez Unię Europejską. Szczególne uznanie wyraziła dla roli, jaką odegrał obecny pontyfikat w rozbudzeniu świadomości ekologicznej.
Niemiecka polityk zapewniła, że stosunki między Stolicą Apostolską a Unią Europejską są doskonałe. Jej zdaniem minione półwiecze pokazuje, że obie instytucje „nadają na tych samych falach”. Podczas audiencji podjęto takie tematy jak „rozwój ludzki i społeczny na kontynencie”, konsekwencje pandemii i zmian klimatycznych, skutki migracji, a także omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie.
Von der Leyen podkreśliła znaczenie chrześcijaństwa dla konstytuujących współczesną Europę wartości. „Każdego dnia, w naszych codziennych działaniach, dostrzegamy źródła wartości chrześcijańskich: kiedy mówimy o wielkim temacie pokoju, kiedy mówimy o godności osoby – na przykład w praworządności – ale także kiedy mówimy o solidarności i, mówiąc nieco starszym językiem, o miłosierdziu” – powiedziała. Jej zdaniem, w dobie zmian klimatycznych niezwykle aktualna jest nauka o stworzeniu. Szczególne wyrazy uznania należą się w tym kontekście obecnemu pontyfikatowi za rozbudzenie świadomości ekologicznej.
Ale w opinii przewodniczącej Komisji Europejskiej, Kościół spełnia jeszcze jedną, niezwykle istotną rolę na drodze do lepszej przyszłości. I nie chodzi tu bynajmniej o misję ocalenia jak największych ilości dusz dla Chrystusa, ale…umiejętność unifikacji różnych środowisk.
„W czasach polaryzacji, populizmu, nacjonalizmu, ogromna i jednocząca siła religii, która jest zaangażowana w spójność, w pojednanie, ma ogromne znaczenie” – podkreśliła.
Źródło: gosc.pl
PR