Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.
Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
W piątek metropolita poznański będzie uczestniczyć w Gnieźnie w mszy św. dziękczynnej o godz. 12. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.
Wesprzyj nas już teraz!
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę w Poznaniu. W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył tego dnia eucharystii w katedrze poznańskiej o godz. 11. Homilię wygłosi metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Uroczystość będzie transmitowana m.in. przez telewizję publiczną.
„Jako wspólnota Kościoła Poznańskiego pragniemy otoczyć jubilata modlitwą i dziękować Bogu za jego posługę” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej w zaproszeniu na uroczystości.
Księżą archidiecezji poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp. Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek będzie służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.
Abp Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r.
Metropolię poznańską objął w 2002 roku, po tym, gdy po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków rezygnację z urzędu i posługi duszpasterskiej arcybiskupa metropolity złożył abp Juliusz Paetz.
W 2004 r. abp Gądecki został wiceprzewodniczącym KEP a w 2014 roku objął, po abp. Józefie Michaliku, funkcję przewodniczącego. Po wyborze na stanowisko przewodniczącego KEP, jako swe priorytety na nowej funkcji wymienił: młodzież, rodzinę i powołania, a także zadania, jakie papież Franciszek wskazał polskim biskupom w orędziu w czasie wizyty polskich biskupów w Watykanie, gdy mowa była m.in. o przeciwdziałaniu sekularyzacji w Polsce.
Abp Gądecki przez lata zaangażowany był w dialog chrześcijańsko-żydowski. W latach 1995-2008 był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami. W KEP przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Ponadto był honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i jednym z inicjatorem wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce.
W latach 2006-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Papież Jan Paweł II mianował abp. Gądeckiego konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami (1995-2008). 8 maja 2014 r. papież Franciszek mianował abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary na pierwszą kadencję, a 8 maja 2020 r. – członkiem Kongregacji na drugą kadencję. W latach 2016-2021 abp Stanisław Gądecki był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae).
Abp Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych.(PAP)