Mianem „kamienia milowego na drodze synodalnej w świecie oraz dla Kościoła w Niemczech” określił przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing opublikowany dziś w Watykanie Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Papież Franciszek „konsekwentnie przedstawia, co rozumie pod pojęciem synodalności”, oświadczył hierarcha w Bonn. Wyraził też wdzięczność, że dokument „oficjalnie mówi wyraźnie o drodze synodalnej jako procesie Kościoła powszechnego” i docenia procesy, które już się rozpoczęły w kilku krajach.
Bp Bätzing nazywa „godnym uwagi to, że w tekście dają się zauważyć elementy samokrytyki w odniesieniu do hierarchicznie motywowanych zmian synodalności w historii Kościoła”. W sposób wyraźny dokument wzywa do „nowego początku” opartego na impulsach doświadczenia Kościoła z czasów Soboru Watykańskiego II (1962-1965) jako „pielgrzymującego ludu Bożego”. Dokument w sposób przekonujący wykazuje, że styl, formy i struktury synodalności odpowiadają zarówno Biblii, jak i „tradycji kościelnej”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec odniósł się także do zakończenia dokumentu, w którym stwierdza się, że faza konsultacji nie polega na tworzeniu dokumentów, ale na umożliwieniu kiełkowania marzeń. Przypomniał, że w podobnym duchu papież Franciszek wypowiedział się również w 2020 roku w rozmowie z nim na temat drogi synodalnej w Niemczech.
Wesprzyj nas już teraz!
Bp Bätzing odbiera dokument jako zachętę do „podążania tą drogą, a jednocześnie do wnoszenia doświadczeń niemieckiej Drogi Synodalnej do konsultacji w Kościele powszechnym”. Zdaniem przewodniczącego episkopatu Niemiec „obie drogi: droga Kościoła powszechnego i droga synodalna w Niemczech wzajemnie się uzupełniają.
KAI
TK