Jan Paweł II zasługuje, by dołączyć go do grona papieży nazywanych „wielkimi” – stwierdza na łamach katolickiego tygodnika „La Voce” arcybiskup Perugia-Città della Pieve i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassetti. Przypomina, że dotychczas tytuł ten przypisywano jedynie Leonowi I i Grzegorzowi I.
To ciekawa inicjatywa zwłaszcza w kontekście ataków na nauczanie Kościoła katolickiego o małżeństwie i rodzinie. Także wśród biskupów i teologów katolickich nie brakuje głosów wzywających do głębokiej rewizji Magisterium Kościoła. W ostatnich latach doszło też do bardzo głębokich zmian w Instytucie Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Zmieniono jego statut i wymieniono część pracowników, co wielu watykanistów uznało za próbę relatywizacji nauczania papieża Polaka na temat nierozerwalności małżeństwa czy teologii ciała.
Wesprzyj nas już teraz!
W ciągu 26 lat ten papież z daleka zmienił radykalnie sposób postrzegania Kościoła i chrześcijaństwa. Jego nieoczekiwany wybór był autentycznym wtargnięciem Ducha Świętego w ludzkie życie, a jego długi pontyfikat stanowił odpowiedź na głęboki kryzys, który dotknął Kościoła powszechnego – przypomina przewodniczący włoskiego episkopatu.
Kardynał Bassetti zauważył, że często podkreśla się także polityczny charakter tego pontyfikatu, ponieważ papież Wojtyła posługując się jedynie orężem wiary przyczynił się do upadku reżimów komunistycznych w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim.
„Podobnie jak Leon Wielki i Grzegorz Wielki, którzy powstrzymali niszczycielską przemoc Hunów i Longobardów, również Jan Paweł II zagrodzi drogę komunizmowi bez rozlewu krwi” – przypomniał włoski purpurat.
Zaznaczył jednocześnie, że wielkość tego pontyfikatu przekracza wymiar czysto polityczny.
„Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że wprowadził on Kościół w trzecie tysiąclecie, przezwyciężając burze dziejowe, dając heroiczne świadectwo chrześcijaństwa i wytyczając drogę Kościoła w XXI wieku.
Papież z Polski naznaczył w istocie przemiany epoki, a wszystkie tematy poruszone podczas jego pontyfikatu są do dziś podstawą życia chrześcijańskiego” – stwierdza kard. Bassetti.
Przewodniczący włoskiego episkopatu podkreślił też odniesienie do centralnego znaczenia miłosierdzia, które “zostało następnie rozwinięte w oryginalny sposób przez papież Franciszka”.
Zaznaczał, że Jan Paweł II był „człowiekiem Bożym, człowiekiem modlitwy i wielkim ewangelizatorem”.
W lutym 2020 roku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, poprosił Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy uczynienia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy.
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach