Przemówienie wyszło ponad interesy partykularne wszystkich religii. Ojciec Święty zaczął się zwracać do wszystkich zgromadzonych religii: Bracia i siostry – komentował papieskie przemówienie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w odbywającym się w dniach 14-15 września w Nur-Sułtanie w Kazachstanie VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii pod hasłem: „Rola zwierzchników światowych i tradycyjnych religii w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie popandemicznym”.
W Kazachstanie żyje około sto narodowości i obecne są tam prawie wszystkie religie. Aby doprowadzić do pokoju, trzeba dużego wspólnego wysiłku strony państwowej, i strony religijnej przede wszystkim – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki po wizycie w Kazachstanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Gądecki był ujęty przyjęciem uczestników spotkania przygotowanym przez prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa. „W Kazachstanie żyje około 100 narodowości i obecne są tam prawie wszystkie religie. Aby doprowadzić do pokoju, trzeba dużego wspólnego wysiłku i tej strony państwowej, i tej strony religijnej przede wszystkim” – zaznaczył w komunikacie przekazanym w piątek PAP przewodniczący Episkopatu Polski.
Podkreślił, że spotkanie miało dużą wartość ze względu na przyjazd papieża Franciszka, który, mimo że poruszał się na wózku, dał świadectwo swojego zaangażowania.
Przewodniczący KEP powiedział też o wielkim znaczeniu papieskiego przemówienia. „Przemówienie wyszło ponad interesy partykularne wszystkich religii. Ojciec Święty zaczął się zwracać do wszystkich zgromadzonych religii: Bracia i siostry. Mówił o wolności religijnej, o pokoju, o kulturze braterstwa, która jest konieczna, a także o trosce o wspólny dom czyli o ekologii, ale rozumianej w sensie chrześcijańskim” – podkreślił.
PAP