15 listopada 2023

„Przez Ojczyznę do ludzkości”. Dziś 107. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

(National Museum in Kielce, Public domain, via Wikimedia Commons)

15 listopada przypada 107. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureata literackiej Nagrody Nobla, a przede wszystkim ogromnego patrioty.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu „Oszyk” urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Swoje dzieła tworzył w epoce pozytywizmu.

Pisarską karierę rozpoczął już w trakcie studiów, podczas których stworzył swoją pierwszą powieść „Na marne” wydaną w 1872 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Sienkiewicz od początku zainteresowany był przeszłością Polski. Potrafił doskonale przeplatać fakty historyczne oraz fikcję literacką, czego najwybitniejszymi przykładami są „Quo Vadis”, „Krzyżacy” oraz „Trylogia”.

Jego dzieła, w szczególności „Trylogia”, przedstawiały Polskę jako państwo silne i potrafiące stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu, co w okresie zaborów przyczyniło się zasadniczo do podtrzymywania woli oporu wobec okupantów.

Miłość Sienkiewicza do Ojczyzny oraz chęć „pokrzepienia serc” towarzyszyły mu także podczas pisania „Krzyżaków” będących tekstem opartym na dokumentach historycznych m.in. kronikach Jana Długosza.

Za swoją twórczość oraz ogromny wkład w rozwój literatury został nagrodzony, jako pierwszy Polak w tej kategorii, literacką Nagrodą Nobla za powieść „Quo Vadis”.

Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey. Do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy podtrzymujących świadomość i kulturę narodową.

 

„Wiry” Sienkiewicza – księga zakazana

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram