Beata Szydło udała się w podróż do Chin. Szefowa rządu spotkała się już z tamtejszym prezydentem Xi Jinpingiem oraz premierem Li Keqiangiem, a wkrótce weźmie udział w Forum Pasa i Szlaku, poświęconemu koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku. Wraz z polską premier do Pekinu udali się również członkowie rządu, instytucji państwowych oraz prezes KGHM.
Forum Pasa i Szlaku to najważniejsze po listopadowym kongresie Komunistycznej Partii Chin wydarzenie w tym najludniejszym kraju świata. Odbędzie się w dniach 14-15 maja i weźmie w nim udział 28 zagranicznych przywódców, w tym premierzy: Beata Szydło, Viktor Orban (Węgry), Paolo Gentiloni (Włochy), Mariano Rajoy (Hiszpania), Aleksis Cipras (Grecja), czy prezydenci: Władimir Putin (Rosja) i Miloš Zeman (Czechy). Lista premierów i prezydentów jest jednak dłuższa.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas spotkania z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem polska premier powiedziała, że nasz kraj przyjął projekt Nowego Jedwabnego Szlaku z otwartością. Warszawa ponadto łączy z nim spore oczekiwania. Jednocześnie Beata Szydło przyznała, że liczy na dalszą i bliską współpracę polityczną z Chinami w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Oprócz kwestii gospodarczych Prezes Rady Ministrów ma zabiegać w Pekinie o poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W swoich wypowiedziach premier RP nawiązywała do wizyty w Chinach prezydenta Andrzeja Dudy oraz wizyty w Polsce prezydenta Chin Xi Jinpinga. Szydło z radością odnotowała, że jej wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności polsko-chińskich spotkań.
Wraz z Beatą Szydło do Chin udał się między innymi Mikołaj Wild, powołany niedawno przez rząd pełnomocnik ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (inwestycji powiązanej z Nowym Jedwabnym Szlakiem), a ponadto Henryk Kowalczyk – szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Bogucki – wiceminister rolnictwa, Mariusz Gajda – wiceminister środowiska, Joanna Wronecka – wiceminister spraw zagranicznych, Radosław Pyffel –wicedyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych oraz Radosław Domagalski – prezes KGHM.
Ten ostatni przyznał, że rozmowy w Pekinie mogą skutkować zwiększeniem współpracy z chińskim Minmetals Corporations, co oznaczać może „nowe możliwości biznesowe”.
Źródło: rmf24.pl / tvp.info
MWł