Do niedawna polskie prokuratury prowadziły pojedyncze postępowania dotyczące terroryzmu. Po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej jest ich już 22. To efekt przyznania służbom większych uprawnień, m.in. w zakresie inwigilacji.
Jak ustalił dziennik „Rzeczpospolita” obecnie w prokuraturach toczą się 22 śledztwa związane z terroryzmem w Polsce. Dotyczą one między innymi „finansowania struktur, przygotowywania zamachów, udziału w szkoleniach terrorystycznych”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przed wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej, takie śledztwa były odosobnionymi przypadkami. Teraz, gdy służby otrzymały do rąk nowe narzędzia, postępowań jest więcej. „Od lipca służby zyskały szerokie możliwości inwigilacji cudzoziemców podejrzewanych o związki z terroryzmem. Mogą m.in. wobec nich przez trzy miesiące stosować kontrolę operacyjną bez zgody sądu. I śledczy z tego korzystają” – poinformowała „Rz”.
Z danych Prokuratury wynika, że sześć prowadzonych śledztw dotyczy finansowania terroryzmu, a 16 – innych przestępstw o charakterze terrorystycznym. Sprawy są prowadzone przez „prokuratury najwyższego szczebla we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Krakowie i Katowicach”.
Źródło: rp.pl
MA