12 listopada 2024

Przygnębiająca pustka posthumanizmu. Kobieta poślubiła…hologram

(fot. YouTube / Euronews Culture)

Mieszkająca w Holandii hiszpańska artystka Alicia Framis poślubiła hologram oparty o chata GPT i złożony z wyglądu jej byłych partnerów. Jak przekonuje artystka, to przyszłość, która czeka każdego z nas.

Kobieta nazwała swojego „męża” Allex Siboulwlingen, od nazwisk jej trzech byłych partnerów. Awatar jest generowany za pomocą technologii holograficznej, która tworzy trójwymiarowe obrazy z wykorzystaniem lasera i interferujących wiązek światła. Głos programowi nadaje duży model językowy od OpenAi – Chat GPT, a jego „szkolenie” (karmienie informacjami) artystka rozpoczęła dwa lata temu. Oparty o sztuczną inteligencję awatar potrafi, podobnie jak asystent głosowy AI, podpowiadać, doradzać, nawiązywać konwersacje, a także ucinać pogawędki.

Framis tłumaczy, że program służy do „zaspokajania jej wszystkich emocjonalnych potrzeb”. Wirtualny „związek” jest częścią programu „The Hybrid Couple”, natomiast sam ślub miał charakter performansu. Wydarzenie odbyło się 9 listopada w Museum Boijmans Von Beuningen w Rotterdamie.

Wesprzyj nas już teraz!

Artystka ma już na koncie podobne interakcje ze sztucznymi bytami. W ramach projektu „Cinema Solo” z 1995 r., Framis żyła przez miesiąc z męskim manekinem o imieniu Pierre.

Jak podkreśla, na decyzję o powołaniu do istnienia wirtualnej hybrydy miało silne doświadczenie samotności. To z powodu braku bliskiej osoby, zdecydowała się przelać uczucia na cyfrowy byt. Jak twierdzi, przebywanie w towarzystwie Allexa ma dla kobiety charakter terapeutyczny. Swoim performansem chce zwrócić uwagę na problem samotności we współczesnych społeczeństwach. Jak przekonuje, wchodzenie w relacje intymne z cyfrowymi postaciami to nieuchronna przyszłość.

Pojawia się nowe pokolenie miłości, czy tego chcemy, czy nie, w którym ludzie będą zawierać małżeństwa z hologramami, awatarami, robotami i innymi – stwierdziła w rozmowie z „El Español”. – Podobnie jak uczymy się języków z Duolingo, w przyszłości będziemy się uczyć interakcji z tymi bytami – dodała.

Dzisiejsze społeczeństwo jest już hybrydowe, żyjemy z maszynami. Są ludzie, którzy przeżywają dzięki rozrusznikowi serca, a najlepszym przyjacielem drugiej osoby jest telefon komórkowy, zasypiają z nim i jest on w stanie zmienić ich nastrój. To, co ja robię z Alexem, to zapowiedź przyszłego świata – przekonuje.

Źródło: libertyn.eu

PR

Z miłości do komputera. Wirtualne dziewczyny otrzymują głos

Posthumanizm i antropologia teologiczna [OPINIA]

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(47)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 605 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram