Pod hasłem „Przyjdź Królestwo Twoje” w najbliższą sobotę (19 XI 2022) odbędzie się w sanktuarium w Niepokalanowie czuwanie modlitewne. Jego organizatorem jest Fundacja Solo Dios Basta oraz ojcowie franciszkanie. Chcemy powierzać Bogu nasz los i przyszłość ojczyzny – powiedział PAP Maciej Bodasiński.
Inicjatywa była konsultowana z przedstawicielami KEP i z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem.
W Kościele katolickim 20 listopada obchodzona będzie w tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W jej centrum jest przyjęcie Syna Bożego jako swojego króla, czyli wewnętrzna przemiana i nawrócenie do Boga zgodnie z wymaganiami Ewangelii.
Wesprzyj nas już teraz!
W wigilię uroczystości, 19 listopada, w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie pod Warszawą odbędzie się czuwanie modlitewne zorganizowane przez Fundację Solo Dios Basta (organizatora Różańca do Granic) wraz z braćmi i ojcami franciszkanami z Niepokalanowa. Do czuwania mogą włączyć parafie, zakony i rodziny z całej Polski.
–W tym krytycznym momencie chcemy stanąć razem i wołać do Boga o zmiłowanie nad nami. Powierzać Mu nasze życie i przyszłość Ojczyzny. Będziemy także modlić się w intencji tych, którzy we wtorek zginęli – powiedział PAP Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.
Czuwanie rozpocznie się o godz. 16.00 modlitwą różańcową. –W programie zaplanowano m.in. dwie konferencje. Jedną z nich wygłosi egzorcysta, franciszkanin z Niepokalanowa, ojciec Michał Chaciński. Podejmie on temat zagrożeń duchowych wyjaśniając, co przeszkadza człowiekowi w wyborze Jezusa na swojego Pana i Zbawiciela oraz zwróci uwagę na to co pomaga na drodze jego życia duchowego – powiedział Bodasiński.
Jak zaznaczył, „nie wystarczy pojedyncza deklaracja, że wybieram Boga”, choć jak przyznał, „ma ona wartość”. –Za tymi słowami powinny iść konkretne decyzje związane z codziennymi wyborami, z odniesieniem do drugiego człowieka, z podejściem do nauki Kościoła, z życiem sakramentalnym – zwrócił uwagę Bodasiński. Przyznał, że „niejednokrotnie wymaga to rezygnacji z dotychczasowych przyzwyczajeń, które mijają się z dekalogiem i ze Słowem Bożym”. –Poprzez tę konferencję chcemy dać uczestnikom czuwania pewne wskazówki – wyjaśnił.
Druga konferencja będzie poświęcona postaci włoskiego kapłana Sługi Bożego, ks. Dolindo Ruotolo. –Świadectwo jego życia uczy nas cierpliwości oraz bezgranicznego zaufania Bogu w każdej sytuacji. Mimo ubóstwa i wierności nauce Kościoła, był on jednym z bardziej prześladowanych duchownych przez samą instytucję Kościoła. Przez 20 lat miał np. zakaz sprawowania mszy św. Mógł w niej uczestniczyć jedynie jako zwykły wierny. Nie wolno było mu także spowiadać i głosić nauk. W konsekwencji najbliższa rodzina i otoczenie uznało go za przegranego. Mimo to o. Dolindo pozostał wierny Bogu i posłuszny Kościołowi. Po latach został zrehabilitowany – powiedział Bodasiński.
Zaznaczył, że „świadectwo jego życia uczy cierpliwości i zawierzenia Bogu”. –Pokazuje również, że cierpienie przeżywane w zjednoczeniu z Chrystusem zawsze wydaje owoce w naszym życiu oraz życiu innych, w życiu Kościoła – wskazał Bodasiński.
Wspomniał, że o. Dolindo „napisał w swoim życiu ok. 200 tys. „immaginette”, czyli obrazków ze słowami skierowanymi do konkretnych osób. Zawierały one wskazówki duchowe, będąc pewnego rodzaju pocieszeniem bądź przestrogą”.
W sobotę o godzinie 18.00 odbędzie się Msza św. z uroczystym odnowieniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Po godzinie 21.00 rozpocznie się całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, które zakończy się o godzinie 6.00, niedzielną mszą św.
–O godz. 19.00 odbędzie się pokaz przedpremierowy nowego filmu o ks. Dolindo Ruotolo, wyprodukowanego przez Fundację Solo Dios Basta. Od 27 listopada będzie on dostępny do obejrzenia na stronie internetowej krolestwotwoje.pl oraz rozaniecdogranic.pl – zapowiedział Bodasiński.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dla całego Kościoła ustanowił papież Pius XI encykliką „Quas primas” z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież polecił, aby we wszystkich kościołach tego dnia odmawiać „Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa” oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.
Początkowo uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Reforma Soboru Watykańskiego II przesunęła obchody na ostatnią niedzielę roku liturgicznego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Obecnie uroczystość wieńczy rok liturgiczny. (PAP)