8 września– w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – na Jasnej Górze zostanie przypomniany Akt Oddania Narodu Niepokalanemu Sercu Maryi – informuje tygodnik „Niedziela”. „Gdy przeżywamy ogromny lęk o losy naszej Ojczyzny, zawierzmy przyszłość Polski i Polaków Jasnogórskiej Matce i Królowej. Ona przyjmie nasze prośby, Ona weźmie pod uwagę nasze ogromne do Niej zaufanie. W trwającym obecnie Roku Hlondowskim Jasna Góra znów będzie w dniu 8 września 2013 r. miejscem wzmożonej modlitwy i przypomnienia tego szczególnego oddania Maryi narodu z roku 1946” – podkreśla ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Uroczystości jasnogórskie w 1946 roku należały do największych, jakie kard. Hlond przeżywał w czasie swojego posługiwania w Polsce. Do tego dnia przygotowywał się cały Episkopat Polski oraz polskie parafie. „Tego dnia ówczesny prymas Polski kard. August Hlond dokonał poświęcenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Wydarzenie to nawiązywało w swojej treści m.in. do objawień Matki Bożej w Fatimie, kiedy mówiła o potrzebie modlitwy i pokuty w intencjach nawrócenia grzeszników, pokoju na świecie, a także nawrócenia Rosji. Rok 1946 to czas tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy Polska była w bardzo trudnej sytuacji: zniszczenia wojenne, śmierć milionów Polaków, niezagojone rany krzywd, jakich doznaliśmy od swoich sąsiadów – najpierw od Niemców, a potem od Rosjan i Ukraińców. Szło również bardzo niebezpieczne nowe, pod płaszczykiem wyzwolenia przyniesione na bagnetach armii bolszewickiej. Były to nowe okowy – obcy reżym, któremu należało się bezwzględnie podporządkować” – przypomina ks. Skubiś.
Wesprzyj nas już teraz!
Kard. Hlond, którego rok przeżywamy obecnie, zdawał sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwa zagrażają Kościołowi. Wówczas to wraz z Episkopatem podjął decyzję oddania Niepokalanemu Sercu Maryi całego narodu. Jak wyjaśnia redaktor naczelny „Niedzieli”, miało to stanowić jakieś zabezpieczenie dla Kościoła, zwłaszcza że mieściła się w tym także obietnica Matki Najświętszej, iż Rosja może się nawrócić. „Akt Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasnej Górze w 1946 r. stanowił wielkie wydarzenie wiary. Sercu Maryi zostało powierzone wszystko, co polskie, w nadziei, że – podobnie jak w 1656 r. przy ślubach króla Jana Kazimierza i później, w 1956 r., kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego – Ona nas nie opuści, Ona pomoże” – czytamy w słowie kapłana.
Źródło: niedziela.pl
pam