Przyszły prefekt Dykasterii Nauki Wiary abp Victor Manuel Fernández broni się przed oskarżeniami dotyczącymi jego książki o całowaniu. Hierarcha stwierdził, że publikując jako młody ksiądz pracę na ten temat chciał trafić do młodych ludzi, niosąc im w ten sposób Ewangelię. Arcybiskup odniósł się do oskarżeń na własnej stronie facebookowej.
Stwierdził, że zarzuty stawiają mu „ekstremalne grupy”, które są wrogie wobec papieża Franciszka i używają cytatów z tamtej książki, żeby przedstawić jako miernego teologa. Chodzi o książkę opublikowaną w 1995 roku „Wylecz mnie swoimi ustami. Sztuka pocałunku”; jest to zbiór katechez, które miały na celu wyjście od myśli Ojców Kościoła przedstawiającej Wcielenie jako pocałunek Boga dany ludzkości.
Abp Fernández przekonuje, że jako młody ksiądz chciał w ten sposób zainteresować Ewangelią młodzież. Arcybiskup uważa, że to się w dużej mierze udało. Hierarcha napisał, że jest autorem wielu bardzo poważnych prac teologicznych, które publikowane były w fachowych czasopismach i świadczą one o wysokim poziomie jego teologii.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak w programie PCh24 TV zwracał uwagę red. Paweł Chmielewski, książka, o której mowa, to niewielka publikacja i jest pozbawiona większego znaczenia. Według redaktora PCh24.pl abp. Fernándeza należy oceniać ze względu na zupełnie inne dokonania. Mowa o człowieku, który współpracował z Franciszkiem przy zredagowaniu co najmniej trzech kluczowych dokumentów pontyfikatu: adhortacji Evangelii gaudium z 2013 roku, encykliki Laudato si’ z 2015 roku oraz adhortacji Amoris laetitia. Franciszek powierzył teraz abp. Fernándezowi misję zarządzania Dykasterią Nauki Wiary, oczekując, że hierarcha będzie pozwalał na „różnorodność” doktrynalną. Abp Fernández jest bez wątpienia niezwykle poważną postacią i ma do odegrania ogromną rolę w budowaniu i umacnianiu tzw. „Kościoła synodalnego”.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Katolik wobec skandalu molestowania seksualnego przez duchowieństwo
Bp Athanasius Schneider: Synod o Synodalności podważa Bożą konstytucję Kościoła
Franciszek domyka system. Nowy szef Dykasterii Nauki Wiary jest „bardziej progresywny” od papieża