W sobotę ruszają obchody 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Oprócz oficjalnych ceremonii zaplanowano wydarzenia, które mają przywracać pamięć o dramatycznych wydarzeniach tamtych lat.
Warszawskie obchody pod hasłem „Kryptonim Jodła 2016” współorganizują Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w PRL.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwszym z zaplanowanych wydarzeń będzie specjalna gra miejska, która rozpoczęła się właśnie w sobotę, o 9.00, przed aresztem w Białołęce, gdzie komuniści internowali 700 opozycjonistów. Gra ma się zakończyć przed więzieniem na Rakowieckiej, gdzie uczestnicy mają dostarczyć specjalny gryps. Gracze będą zatrzymywać się m.in. na kolejnych stacjach: w miejscu, gdzie spoczywa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko czy w komisariacie, gdzie komunistyczni milicjanci zakatowali Grzegorza Przemyka.
Z kolei godz. 12.13 to chwila, w której ma wystartować wielki bieg wolności. Godzina ma nawiązywać do daty wprowadzenia stanu wojennego.
Na najbliższe dni zaplanowane są także spotkania ze świadkami tamtych dni – aresztowanymi i represjonowanymi przez komunistyczną władzę.
Podobne wydarzenia mogą istotnie zmienić świadomość wielu Polaków na temat stanu wojennego. Jak wskazują badania, wielu Polaków ma problem nie tylko ze wskazaniem daty wprowadzenia stanu wojennego, ale także z jego oceną zgodną z historycznymi faktami. Nie brakuje osób, przekonanych, że decyzja komunistycznego generała Wojciecha Jaruzelskiego uchroniła nas przed inwazją sowieckiej Rosji.
Źródło: TVP Info
ged