„Elity” społeczeństwa szwajcarskiego uznały, iż dotychczasowy hymn państwowy, zatytułowany „Psalm Szwajcarów”, jest przestarzały i należy go zmienić. Wszystko dlatego, iż melodia była zainspirowana renesansowym hymnem religijnym, a słowa wysławiają Stwórcę i Jego obecność w Ojczyźnie.
Psalm Szwajcarów, piękna pieśń religijna, która od półtora wieku pełni rolę szwajcarskiego hymnu, została oceniona jako przestarzała przez polityków walczących o laickość państwa. Ogłoszono konkurs na nowy hymn, którego organizatorzy stwierdzili, iż hymn w formie modlitwy nie nadaje się dla „społeczeństwa otwartego”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kilka wersji nowego hymnu zamieszczono w internecie. Głosowanie odbędzie dwuetapowo. Pierwszy stanowić będzie oddawanie głosów przez internautów, następnie decyzje podejmie jury złożone z przedstawicieli świata muzyki i mediów, członków chórów i organizacji… sportowych. Jurorzy wybiorą tę pieśń, która najlepiej odzwierciedlać będzie wartości takie jak demokracja, czy solidarność, zawarte w konstytucji.
„Głównym problemem jest tekst. Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem” – powiedział przy ogłaszaniu konkursu Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG).
Dotychczasowy hymn został napisany w roku 1843, a jego melodia powstała na bazie hymnu religijnego Diligam te, Domine. Oto słowa, który stał się nie do zniesienia dla szwajcarskich bojowników o „neutralność” religijną państwa:
Kiedy poranne niebo promienieje
Ty, Panie jesteś na nim w jasności
Ty, najsławniejszy, najwspanialszy.
Kiedy Alpy promienieją chwałą
Módlcie się Szwajcarzy, módlcie się.
Czujemy i rozumiemy
Czujemy i rozumiemy
Boga w naszej Ojczyźnie
Boga, Pana w naszej Ojczyźnie.
Źródło: gosc.pl
FO