24 lipca 2014

Jak zauważa ks. Mark Langham na łamach thetablet.co.uk decyzja Kościoła Anglikańskiego o zezwoleniu na święcenie kobiet nie wpłynie na oficjalne relacje anglikanów i Kościoła katolickiego. Z drugiej jednak strony w praktyce tak radykalne odejście od chrześcijańskiej tradycji może być problemem. „Stosunki ekumeniczne to nie tyko teologiczne fakty. Postęp w dialogu opiera się na osobistej współpracy, na dobrym poczuciu w obecności drugiej osoby. W tym miejscu rozmowy mogą okazać się problematyczne” – zauważa kapelan Uniwersytetu w Cambridge.


Anglikanie zdecydowali się na święcenie kobiet w głosowaniu w 1992 r. Podczas debat w łonie Kościoła Anglikańskiego, które toczyły się do tego czasu miała miejsce „szczera wymiana słów” między papieżem i arcybiskupem Cantenbury. W 2008 r. kardynał Walter Kasper, wówczas odpowiedzialny za dialog ekumeniczny zwrócił uwagę, że decyzja ta oddali anglikanów od Kościoła katolickiego. Zdaniem kard. Kaspera tzw. święcenie kobiet jest charakterystyczne raczej dla reformowanych protestantów z Europy kontynentalnej.

Wesprzyj nas już teraz!

Ks. Langham zwraca uwagę, że obecna sytuacja po ludzku rzecz biorąc nie pozwala mieć nadziei na poprawę. „Święcenie” kobiet i ich nieświęcenie jest bowiem niemożliwe do pogodzenia. Nie ma tu punktu pomiędzy jednym i drugim wyborem. Nie zmienią tego twierdzenia takie, jak te wypowiadane przez arcybiskupa Rowana Williamsa, sugerującego, że kwestia ta jest stosunkowo mało istotna. Tymczasem, jak przekonuje kapelan Uniwersytetu w Cambridge, nie da się uznać kwestii święcenia kobiet za należącą do obszaru jedynie prawa kanonicznego.

Anglikańską prowincją, która po raz pierwszy zdecydowała się na zezwolenie na tzw. święcenie kobiet była prowincja Hong Kong i Makao. Miało to miejsce w 1971 r. Szybki „postęp” dokonał się też w prowincji kanadyjskiej. Kapłaństwo kobiet zalegalizowano tam w 1975 r. Pierwsze święcenia odbyły się w 1976 r. w czterech diecezjach w Kanadzie. Z kolei pierwsze kobiety w Kanadzie zostały „konsekrowane” w 1994 r. Przez pewien czas macierzysta prowincja anglikańska pozostawała bardziej konserwatywna. W anglikańskim tzw. Kościele Anglii na pseudo-święcenie kobiet na księży zdecydowano się w 1994 r. Z kolei w listopadzie 2013 r. Anglikanie zdecydowali się na „święcenie” kobiet na biskupki. W przeciwnym razie groziło im, że dostaną nakaz od państwa – anglikanizm jest państwową religią Wielkiej Brytanii.

 

Źródła: thetablet.co.uk / anglican.ca

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram