17 listopada 2022

Pseudoświęta konsumpcjonizmu trwają. Do Narodzenia Pańskiego ponad miesiąc, a Kraków… instaluje Bożonarodzeniowe ozdoby

(fot. publicdomainpictures.com)

Moment, z którym świat rozpoczyna przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, coraz bardziej oddala się od liturgicznej uroczystości Narodzenia Pańskiego. Atmosfera zakupowego szału sprzyja zarobkom firm, które podsycają ją „świątecznymi” przecenami i dekoracjami – w tym roku w Krakowie nie czekano dłużej, niż do 15 listopada. Nie zdążył się nawet skończyć listopad, a miasto i przedsiębiorcy zaczynają przystrajanie.

Według planów magistratu, świąteczne iluminacje, nawiązujące do wawelskich arrasów, instalowane obecnie na ulicach i placach Krakowa mają być gotowe do 3 grudnia. Wtedy też ma odbyć się uroczyste rozświetlenie 15-metrowej choinki na Rynku Głównym.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie jednej z firm wynika, że dla ponad 80 proc. mieszkańców polskich miast iluminacje w przestrzeni miejskiej są nieodłącznym elementem świat Bożego Narodzenia. 85 proc. respondentów nie chce, by władze miast całkowicie usunęły iluminacje świetlne z przestrzeni miejskich.

Wesprzyj nas już teraz!

Zgodnie z czwartkowym komunikatem krakowskiego magistratu, fotopunkty są instalowane w miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów: na placu Szczepańskim, gdzie pojawi się rama z lustrem w otoczeniu dwóch jeleni; na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem – rama z lustrem i dwiema żyrafami; na Rynku Podgórskim – rama z lustrem i dwoma wielbłądami; pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama z lustrem i dwoma lampartami; na Plantach – rajski ptak.

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku, tak jak i w poprzednim, są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Projekt iluminacji jest utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Szczególnie – czytamy w informacji magistratu – gobeliny krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji instalacji świetlnych.

Całość projektu jest wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

 Rolę uzupełnienia mają pełnić bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, a także elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym, w okolicy kościoła św. Wojciecha.

Tegoroczna świąteczna dekoracja miasta została wykonana w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. podpisał dwuletnią umową na jej wykonanie, montaż i obsługę.

W czwartek krakowski magistrat poinformował również, że otwarcie tradycyjnego bożonarodzeniowego jarmarku na Rynku Głównym nastąpi 25 listopada. Świąteczne stragany będą czynne do 1 stycznia.

Jak i miasto, tak i przedsiębiorcy wzięli się już do dekorowania. W galeriach i sklepach miasta można spotkać już pierwsze choinki i iluminacje.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram