Postępowo-katolicka publicystka ubolewa nad spodziewanym rezultatem nowych nominacji kardynalskich. Wszak jej zdaniem wszyscy nowi kardynałowie będą mężczyznami i księżmi. Autorka postuluje zaś większą otwartość na kobiety.
Phyllis Zagano na łamach „National Catholic Reporter” informuje o planach 15 nowych nominacji kardynalskich. Ubolewa jednocześnie, że nominowanymi zostaną sami mężczyźni i sami księża. Powołuje się na argumenty z historii Kościoła, gdy zdarzało się mianowanie świeckich na kardynałów. Ostatnim z nich był Teodolfo Mertel nominowany przez Piusa IX, który dopiero 2 miesiące później wyświęcił go na diakona. Od 1917 roku sytuacja ta byłaby jednak niemożliwa, gdyż wykluczył ją nowy kodeks prawa kanonicznego.
Wesprzyj nas już teraz!
Phyllis Zagano zwraca uwagę, że choć trwające zmiany w kurii rzymskiej mogą doprowadzić do zatrudnienia większej liczby kobiet, to prawdopodobnie żadna z nich nie otrzyma nominacji kardynalskiej. Tymczasem sugeruje, że byłoby to możliwe w przypadku takich instytucji jak Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej czy Papieska Rada ds. Kultury.
Jej zdaniem, jeśli papież zamierza wsłuchiwać się w głos Ducha w celu rozeznania, to powinien w szerszym zakresie pozwalać na wypowiadanie się przez wiernych. Nie oznacza to równego głosu dla każdego, lecz większy dostęp do kościelnego forum dla wszystkich. Jego zdaniem modna ostatnio koncepcja synodalności oznacza właśnie mówienie i słuchanie innych, a nie podejmowanie decyzji pod dyktando władz kościelnych. Odwołuje się także do słów Franciszka z encykliki Querida Amazonia, gdy papież wzywał do większego uczestnictwa świeckich w życiu Kościoła.
Phyllis Zagano (ur. 25 sierpnia 1947) to amerykańska publicystka i naukowiec. Pisała i wypowiadała się na temat roli kobiet w Kościele katolickim i jest orędowniczką ordynacji kobiet na diakonów. Jej pisma przetłumaczono na indonezyjski, czeski, francuski, włoski, portugalski i hiszpański.
Komentarz PCh24:
Dążenia publicystki stanowią próbę przeniesienia zasad świeckich do Kościoła. To dążenie do przeszczepienia doktryny feminizmu obowiązującej w świecie zachodnim na łono Kościoła. To przejaw niezrozumienia, że Kościół kieruje się własnymi prawami. Choć tego typu przypadki budzą niepokój, to warto pamiętać o słowach Chrystusa skierowanych do świętego Piotra „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”.
Źródła: ncronline.org / pch24.pl / Biblia Tysiąclecia
mjend / PR