17 marca 2022

„Pushbacków” jednak nie było. Nielegalni imigranci wycofali skargi na działania Straży Granicznej

(Źródło: twitter.com/Straz_Graniczna)

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku odbyła się rozprawa dotycząca skarg obywateli Iraku na działania Komendanta Placówki Straży Granicznej w Michałowie. Zdecydował on o zawróceniu na Białoruś imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Orzeczeniem sądu administracyjnego postępowania prowadzone w tych sprawach umorzono ze względu na złożenie przez skarżących oświadczeń o… cofnięciu skarg.

„Orzeczeniem sądu administracyjnego postępowania prowadzone w tych sprawach umorzono, gdyż skarżący cofnęli skargi. Oświadczenia te (skarżących imigrantów) sąd uznał za dopuszczalne, stwierdzając, że nie zmierzają one do obejścia prawa, ani też nie spowodują utrzymania w mocy czynności dotkniętej wadą nieważności. Oznacza to, że postępowania zostały zakończone rozstrzygnięciem o charakterze procesowym, bez rozpatrzenia istoty spraw, z uwagi na zaistniałe przeszkody do merytorycznego ich rozpoznania” – czytamy w oświadczeniu sądu administracyjnego, umieszczonym na stronie internetowej. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpoznawał skargi cudzoziemców na stosowanie przez Straż Graniczną tzw. pushbacków, czyli zawracania do granicy państwowej z Białorusią osób, które ją nielegalnie przekroczyły i zostały zatrzymane. Pełnomocnik skarżących Irakijczyków miesiąc temu potwierdził, że skargi są aktualne. Jak się dziś w sądzie okazało, Irakijczycy je wycofali. 

Wesprzyj nas już teraz!

W sprawie brali udział przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także rzecznik Praw Obywatelskich. To właśnie rzecznik skierował skargi Irakijczyków do Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Z jego pisma wynika, że skarżący cudzoziemcy zatrzymani zostali – wraz z grupą innych osób – pod koniec września 2021 r. w okolicach wsi Szymki (gmina Michałowo) przez SG i zostali przez nią zawróceni na Białoruś.

Opisując w swoim piśmie stan faktyczny biuro RPO podaje, że ze wsi Szymki cudzoziemcy mieli zostać przewiezieni przez SG do Zaleszan i zawróceni do linii granicy, a następnie „zmuszeni przez funkcjonariuszy SG do przekroczenia granicy i przejścia na terytorium Białorusi w miejscu do tego nieprzeznaczonym” – napisał do sądu rzecznik PR.

Rzecznik Praw Obywatelskich  twierdzi, że te działania SG naruszyły prawo. Wymienia m.in. zapisy Konstytucji RP, dyrektywę unijną w sprawie procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej, Kartę Praw Podstawowych UE czy tzw. konwencję genewską dotyczącą statusu uchodźców. Skarżący imigranci, nie podzielili najwyraźniej zdania, RPO, bo skargi wycofali.

Adam Białous 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram