30 lipca 2013

Putin chce unii Rosji z Ukrainą. Propozycja podczas obchodów rocznicy chrztu Rusi

(ITAR-TASS / FORUM)

Podczas odbywających się w Kijowie obchodów 1025 rocznicy chrztu Rusi Wladimir Putin przekonywał prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do wprowadzenia unii celnej między Rosją a Ukrainą. Do takiej unii należą już Białoruś i Kazachstan.

     

Według agencji Rating cytowanej przez portal Gazeta.ru, 40 proc. Ukraińców popiera ten pomysł. Większość opowiada się za integracją z Unią Europejską. Mimo tego, a także pomimo wydanego na dzień przed przylotem Putina zakazu organizowania demonstracji, setki zwolenników nacjonalistycznej partii Swoboda manifestowało w Kijowie przeciw rosyjskiemu imperializmowi – podaje portal fronda.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

Oprócz Putina i Janukowycza, w uroczystościach w stolicy Ukrainy wział udział m.in. prezydent Mołdawii Nicolae Timoffi, prezydent Serbii Tomislav Nikolić oraz patriarcha Moskwy Cyryl.

Rosyjska wspólnota prawosławna obejmuje oprócz Rosji także Ukrainę i Białoruś. Mimo że siedzibą jego głowy jest Moskwa, która przyznała sobie miano „trzeciego Rzymu”, Kijów odgrywa w nim rolę szczególną, gdyż to właśnie jego władca, święty Włodzimierz Wielki, jako pierwszy spośród książąt wschodniej Słowiańszczyzny przyjął chrzest i uznał chrześcijaństwo za religię państwową. Stało się to w 988 toku.

Faktycznie wiara chrześcijańska była obecna na terenach dzisiejszej Ukrainy od samego początku. Święty Klemens I Rzymski, papież, był zesłany na Krym i tam zmarł ok. 102 r. Kijów, istniejący przynajmniej od V wieku, znajdował się na szlaku handlowym ze Skandynawii do Bizancjum i chrześcijańscy kupcy oraz duchowni byli w nim regularnie obecni. Jednak z chwilą chrztu Włodzimierza i jego ślubu z siostrą cesarza bizantyjskiego Bazylego Ruś oficjalnie weszła do grona państw chrześcijańskich, a Kijów stał się miejscem rozkwitu chrześcijańskiej kultury, czego świadectwem są zachowane do dzisiaj bizantyjskie świątynie z Soborem św. Sofii na czele, Kronika Nestora oraz inne rękopisy historyczne i liturgiczne, a także zabytki kultury materialnej.

Ważną częścią tegorocznych obchodów jest pielgrzymka relikwii krzyża św. Apostoła Andrzeja, na co dzień przechowywanych w Grecji. Od 11 lipca podróżują one specjalnym pociągiem, wraz z najwyższymi prawosławnymi zwierzchnikami kościelnymi, po krajach uznawanych za spadkobierców historycznej Rusi. Były już w St. Petersburgu, Moskwie (gdzie odbyły się centralne centralne uroczystości rosyjskie i koncert na Placu Czerwonym) i innych miastach Rosji, w dniach 27 i 28 lipca nawiedziły Ławrę Peczersko-Kijowską, zaś 29 lipca przebywają w Mińsku Białoruskim, w którym zaplanowano ostatnią część obchodów 1025-chrztu Rusi organizowanych przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

 

Dominika Krupińska, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 995 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram