Przy okazji kryzysu politycznego na Ukrainie zwrócono uwagę na plan stworzenia euroazjatyckiej unii polityczno-ekonomicznej. To marzenie rosyjskiego przywódcy, Władimira Putina, zamierzającego wzmocnić pozycję geopolityczną swojego kraju.
Portal Business Insider przypomina, iż trwające wciąż na Ukrainie protesty rozpoczęły się miesiąc temu, gdy prezydent Wiktor Janukowycz nieoczekiwanie zrezygnował z umowy stowarzyszeniowej z krajami Unii Europejskiej i zwrócił się w kierunku Rosji.
Wesprzyj nas już teraz!
Janukowyczowi bardziej odpowiada konkretna oferta rosyjskiej pomocy niż wsparcie oferowane przez UE. Tym samym ukraiński przywódca wybrał euroazjatycką unię celną (ECU), obejmującą obecnie trzy kraje: Rosję, Białoruś i Kazachstan.
ECU jest postrzegana jako prekursor szerszego projektu stworzenia euroazjatyckiej unii, w której główną rolę ma odgrywać prezydent Rosji. Euroazjatycka unia ma ułatwić Rosjanom i sojusznikom konkurencję z gigantami gospodarczymi, takimi jak Stany Zjednoczone , Chiny i UE.
Potencjalnymi członkami ECU – poza Rosją, Białorusią i Kazachstanem – mają być Armenia, Tadżykistan i Kirgistan. Grupa państw – również potencjalni członkowie – o które zabiega Rosja to Ukraina i Gruzja. Oba kraje zainteresowane były członkostwem w Unii Europejskiej. O Gruzji jako potencjalnym członku unii euroazjatyckiej mówił były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
ECU ma w tej chwili przewagę nad UE, jeśli chodzi o terytorium. Obejmuje rejony bogate w zasoby naturalne. Łączna liczba ludności zamieszkująca ten obszar wynosi 165 milionów osób. Kraje ECU wytwarzają jak na razie 2,3 biliona dolarów PKB. Po przyłączeniu Ukrainy i Gruzji liczba mieszkańców unii euroazjatyckiej wzrośnie do 205 milionów, a PKB powiększy się o 2,5 biliona dolarów.
Są to duże liczby, ale bledną w porównaniu z liczbą mieszkańców i PKB krajów UE. W sumie w UE zamieszkuje 500 milionów osób. PKB tego obszaru wynosi ponad 16 bilionów dolarów. Chiny dla porównania liczą 1,3 miliarda mieszkańców i wytwarzają PKB o wartości 8,2 biliona dolarów. Stany Zjednoczone posiadają 313 milionów ludności. PKB USA wynosi prawie 16 bilionów dolarów.
Inicjatorzy unii euroazjatyckiej w przyszłości chcą do niej przyłączyć Uzbekistan i Turkmenistan. Członek putinowskiej partii Jedna Rosja wysunął ideę poszerzania unii o historycznych sojuszników, to jest Mongolię i Finlandię, a nawet wspomina o Kubie i Wenezueli.
Business Insider zauważa, że Putin jest wizjonerem i ideowcem. Dąży do odbudowania pozycji geostrategicznej Rosji utraconej po upadku ZSRR. Zdaniem Putina upadek komunistycznego państwa był „prawdziwą tragedią i największą geopolityczną katastrofą dwudziestego wieku”.
Źródło: businessinsider.com, AS.