28 lutego 2024

USA i Kanada chcą „przeznaczyć” rosyjskie aktywa dla Ukrainy

(Sekretarz skarbu USA Janet Yellen / fot. EPA/ISAAC FONTANA / PAP)

Kanada i Stany Zjednoczone uznają konieczność rozpoczęcia konfiskat rosyjskich aktywów i przeznaczenia ich dla Ukrainy – oświadczyła we wtorek kanadyjska minister finansów Chrystia Freeland, odnosząc się do swojej rozmowy z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen.

Yellen i Freeland biorą w tym tygodniu udział w rozmowach ministrów finansów państw G7 i G20 w Brazylii. Yellen zaznaczyła we wtorek, że odblokowanie zamrożonych rosyjskich aktywów jest „konieczne i pilne”. Freeland przed swoim wylotem na rozmowy w Brazylii powiedziała podczas konferencji prasowej, że zgadza się w tej kwestii z Yellen „w stu procentach” i dodała, że wykorzystanie rosyjskich aktywów stanowiło temat jej „długiej rozmowy” z amerykańską sekretarz skarbu w miniony weekend.

Freeland przyznała, że niektóre kraje mają wątpliwości co do konfiskaty wartych 285 mld USD rosyjskich aktywów zamrożonych w 2022 r. Do tych obaw i ewentualnych skutów dla dolara amerykańskiego, euro i jena w przypadku przejęcia aktywów rosyjskiego banku centralnego, odniosła się również we wtorek Yellen.

Wesprzyj nas już teraz!

Sądzę, że kraje G7 powinny działać razem, by rozważyć różne sugerowane podejścia (…) Jednym byłoby oczywiście przejęcie samych aktywów, ale są też inne pomysły, jak użycie ich jako zastawu pod pożyczki na rynku międzynarodowym – powiedziała Yellen cytowana przez agencję Reutera.

Przekonywała przy tym, że w prawie międzynarodowym można znaleźć uzasadnienie dla wykorzystania rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy, która będzie potrzebować ok. 486 mld USD. Jak dodała, miałoby to również zachęcić Rosję do negocjacji pokojowych.

W opublikowanej we wtorek analizie konserwatywny kanadyjski think tank Fraser Institute zaznaczył, że wielkość rosyjskich aktywów zamrożonych w kanadyjskich bankach jest mniejsza niż w Europie i właśnie dlatego rozpoczęcie działań w Kanadzie mogłoby się stać „dobrym testem” dla europejskich rozwiązań. Zwrócono uwagę na brak decyzji amerykańskiego Kongresu w sprawie nowego pakietu wsparcia dla Kijowa i konieczność szukania środków na pomoc dla Ukrainy nie tylko wśród społeczeństw państw sojuszniczych, lecz także w zamrożonych aktywach jej przeciwnika.

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział w wywiadzie dla RIA Novosti, że Rosja odpowie „symetrycznie” na ewentualne przejęcia rosyjskich aktywów przez USA i kraje sojusznicze. W listopadzie 2022 r. Rosja miała zamrozić ok. 3 mld USD funduszy będących własnością nierezydentów z nieprzyjaznych wobec siebie krajów – podał Bloomberg powołując się na agencję Interfax.

Źródło: PAP / Anna Lach, Toronto

pap logo

Polskie oddziały na terenie Ukrainy? Donald Tusk przemówił w sprawie bulwersujących doniesień

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 180 010 zł cel: 300 000 zł
60%
wybierz kwotę:
Wspieram