W czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców. Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z przyjmowaniem ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji. O terminie poinformowała była minister edukacji, europosłanka Anna Zalewska.
Rady ds. Edukacji Uchodźców została powołana w minionym tygodniu przez ministra edukacji i nauki. Zasiadają w niej m.in. byli ministrowie edukacji. Organ ma pełnić funkcję doradczą. Pierwsze spotkanie Rady zaplanowano na czwartek, w trybie zdalnym. Ma być ono poświęcone omówieniu m.in. aktualnej sytuacji dotyczącej przyjmowania ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.
„Polski system edukacji jest przygotowany na kształcenie dzieci cudzoziemskich, bo w 2016 r. na prośbę wielu dyrektorów, którzy mieli obcokrajowców u siebie w szkołach, zmieniliśmy system i wprowadziliśmy m.in. możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, wprowadziliśmy specjalną wagę do algorytmu podziału subwencji, ale to może być niewystarczające przy takiej skali napływu uchodźców” – oceniła Zalewska.
Wesprzyj nas już teraz!
„Będziemy wszystko analizować, liczyć, a także wspierać ministra w takich rozwiązaniach, które będą odpowiadać na potrzeby ukraińskich dzieci, ale również będą pilnować spokojnego przebiegu edukacji polskich dzieci, które są wymęczone pandemią, potrzebują troski, wsparcia i opieki” – zaznaczyła Zalewska.
W skład Rady ds. Edukacji Uchodźców wejdą m.in. byli szefowie resortu edukacji: Anna Zalewska, Ryszard Legutko i Michał Seweryński, była wiceminister Teresa Wargocka, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka, a także prezydenci miast takich, jak Stalowa Wola, Chełm czy Zamość oraz kuratorzy.
Źródło: PAP /MA