W piątek po posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że tematem dyskusji była kwestia komponentu obronnego w szkoleniu edukacji polskiej młodzieży.
– Rada ds. Rodziny zebrała się dzisiaj, żeby przedyskutować kwestie komponentu obronnego w szkoleniu edukacji polskiej młodzieży – powiedział Szrot.
Przewodniczący Rady prof. dr hab. Andrzej Waśko przekazał, że dzisiejsze posiedzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Obecny na posiedzeniu szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Mirosław Bryś, przedstawił nam wszystkie działania, które Wojsko Polskie podejmuje wspólnie ze szkołami średnimi oraz wyższymi – powiedział.
– W szkołach średnich działają oddziały przygotowania wojskowego oraz klasy mundurowe, a na uczelniach wyższych działa tzw. Legia Akademicka, czyli ochotnicza służba wojskowa studentów – wyjaśnił.
Waśko podkreślił, że Wojsko Polskie poprzez system swoich wartości powinno służyć formacji polskiego młodego pokolenia w duchu etosu obronnego i wartości patriotycznych.
– O tym rozmawialiśmy, analizując przykłady tego, co w tym zakresie się dzieje i co powinno się jeszcze dziać w najbliższej przyszłości, bo czasy są takie, że potrzeba tego rodzaju działań jest oczywista – podsumował.
Płk Mirosław Bryś przekazał, że Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zajmuje się nie tylko promocją i rekrutacją do sił zbrojnych, ale jednocześnie prowadzi szereg programów dla uczniów szkół średnich i studentów.
– Tymi programami są oddziały przygotowania wojskowego, certyfikowane klasy mundurowe, program „CYBER.MIL z klasą”, jak również wspomniana już Legia Akademicka – wymienił.
– Prowadzimy również szereg programów wspomagających, m.in. program strzelnica w powiecie, strzelnica wirtualna, jak również program stypendialny adresowany do studentów – dodał.
Przekazał, że zainteresowanie młodzieży udziałem w wymienionych programach jest bardzo duże. – W tym roku zakładaliśmy, że otworzymy tylko 40 klas oddziału przygotowania wojskowego. Jednak zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Musieliśmy zwiększyć ilość klas aż do 75. Zatem od września br. powstało i zaczęło funkcjonować 115 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Na brak kandydatów nie możemy narzekać – poinformował.
Płk Bryś zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie w ramach Rady było „świetną okazją” do wymiany poglądów, wniosków i doświadczeń w zakresie przygotowania młodzieży do szkolenia zarówno pod względem obronności, jak i ducha patriotyzmu.
– Bardzo cenię dzisiejsze spotkanie. Natchnęło mnie ono do refleksji, w jaką stronę powinniśmy ukierunkować nasze działania związane z promocją, rekrutacją oraz tym, jakie programy edukacyjne rozwijać dla młodzieży, aby przynosiły one oczekiwane rezultaty w przyszłości – podsumował.
Źródło: Katarzyna Herbut (PAP)