25 lipca 2017

Rada Europy zadowolona z prezydenckiego weta. Proponuje pomoc przy tworzeniu nowych ustaw

(Andrzej Duda i Thorbjorn Jagland, Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM )

Daniel Holtgen, rzecznik Sekretarza Generalnego Rady Europy skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw reformujących sądownictwo. – Dobrze się stało, iż ustawy, które zaproponowała partia rządząca nie wejdą w życie w obecnym kształcie – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że Rada Europy jest gotowa do współpracy przy tworzeniu nowych ustaw.

Rzecznik Sekretarza Generalnego RE Thorbjoerna Jaglanda poinformował, że jest usatysfakcjonowany decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym oraz ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jego zdaniem ustawy w proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość kształcie nie powinny wejść w życie. Holtgen jednocześnie zapowiedział, że Rada Europy jest gotowa do wsparcia polskiego rządu w tworzeniu nowych ustaw reformujących sądownictwo.

Wesprzyj nas już teraz!

Z kolei jak wynika z informacji RMF24, niezwykle zaskoczeni decyzją prezydenta Andrzeja Dudy są przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jej rzecznik Margaritis Schinas przyznał, że organ z bliska śledzi wydarzenia w Polsce. Portal RMF24 informuje, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.

Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu, w czasie procedowania ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, głos w sprawie zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wówczas zagrożono, że jeśli zmiany w sądownictwie zostaną zaakceptowane przez polskie organy państwowe, wówczas Komisja Europejska będzie zmuszona do wszczęcia wobec Polski procedury praworządności. W związku z deklaracją Timmermansa, głos zabrał premier Węgier Viktor Orban, który stanął w obronie Polski, zwracając uwagę, że Komisja Europejska bardzo często atakuje Polskę oraz Węgry.

– Węgry oczywiście kierują się własnymi interesami i właśnie z uwagi na własne interesy narodowe, wartości europejskie i polsko-węgierską przyjaźń musimy jasno powiedzieć, że nigdy nie powiedzie się prowadzona przeciw Polsce kampania inkwizycyjna, bo Węgry każdą możliwość prawną w Unii Europejskiej wykorzystają, by okazać solidarność z Polską – mówił Orban.

 

 

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl, rmf24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram