3 lutego 2024

Rada Języka Polskiego: w pandemii rząd posługiwał się strachem w sposób instrumentalny

(Fot. Oprac. GS/PCh24.pl)

Rada Języka Polskiego przyjrzała się rządowym komunikatom, wysyłanym społeczeństwu w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreślają autorzy badania, zastosowany język dobitnie wskazuje, że władza w sposób świadomy i instrumentalny wykorzystywała strach jako narzędzie zarządzania postawami społecznymi.

1,8 mln słów w 5388 dokumentach – taki zbiór zbudowali badacze z Rady Języka Polskiego, by przyjrzeć się językowi stosowanemu przez rządzących w pandemii. Zrobili to na użytek „Sprawozdania o stanie ochrony języka polskiego”, które właśnie trafiło do Sejmu i Senatu. W skład przebadanego materiału wchodzi m.in. 186 dokumentów z Centrum Informacyjnego Rządu i Centrum Analiz Strategicznych, 59 komunikatów ministerstwa i ministra zdrowia czy 4657 tweetów w ramach kampanii #SzczepimySię.

Badacze wskazują, że w tym czasie język rządzących nabrał wyraźnego charakteru militarnego. Takie słowa jak „walka”, „wróg”, „walczący na pierwszej linii obrony”, miały za zadanie zmobilizować społeczeństwo do zachowania pandemicznych obostrzeń. Ale rząd w równie celowy sposób używał również komunikatów wzbudzających strach. Straszenie skutkami COVID-19 wzmogło się zwłaszcza w okresie, gdy ruszyła kampania szczepień.

Wesprzyj nas już teraz!

„Jedną z funkcji komunikatów rządowych jest instytucjonalne zarządzanie emocjami społecznymi. W sytuacji pandemii jedną z najsilniejszych emocji był strach” – piszą badacze z RJP. Z raportu wynika, że rządzący w zinstrumentalizowany sposób posługiwali się lękiem o najbliższych czy poczuciem wspólnoty.

Źródło: rp.pl
PR

POSPIESZALSKI OSTRZEGA: PO CICHU WPROWADZANE SĄ PRZEPISY, KTÓRE DAJĄ WŁADZĘ WHO!

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram