„Ograniczenie dla osób niemających certyfikatu covidowego”, „kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników unijnego certyfikatu covid”, „wyższe kary za nieprzestrzeganie obostrzeń, m.in. nienoszenie maseczek” – to tylko niektóre z postulatów, jakich realizacji domagają się od rządu i prezydenta członkowie Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Apel poparło 12 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze.
W liście otwartym skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego epidemiolodzy piszą m.in. o „ogromnej liczbie zachorowań na COVID-19” oraz „niepewności związanej z pojawieniem się nowych wariantów wirusa”.
Ich zdaniem należy temu przeciwdziałać poprzez „podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi, które umożliwiają kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników unijnego certyfikatu covid.
Wesprzyj nas już teraz!
Ponadto autorzy listu wzywają władzę do podjęcia „pilnych prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób niemających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu”.
Kolejny pomysł na walkę z tzw. pandemią to „eliminacja i penalizacja wysokimi karami procederu oszustw związanych ze szczepieniami” oraz „zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych”.
Pod apelem podpisani są wszyscy członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych m.in.: prof. dr hab. Robert Flisiak, prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska, prof. dr hab. Krzysztof Simon czy dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.
Ponadto apel poparło m.in. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Unia Metropolii Polskich, Komitet Biotechnologii PAN, Federacja Przedsiębiorców Polskich i 44 towarzystwa i stowarzyszenia medyczne.
Źródło: GazetaPrawna.pl, DoRzeczy.pl
TK