Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, czyli główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. – poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. „Nie jest to koniec podwyżek cen pieniądza” – ocenia Business Insider.
Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.
To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu br. 1 pkt proc. Uchwała RPP wchodzi w życie w piątek, 6 maja br.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zwraca uwagę Maciej Rudke na łamach portalu Business Insider, stopy procentowe osiągnęły tym samym poziom najwyższy od roku 2008. Wpłynęła na to sytuacja w handlu międzynarodowym, wzrost cen surowców, wojna na Ukrainie, a także wyjątkowo wysoka inflacja, która w Polsce osiągnęła już ponad 12 proc.
„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych” – czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.
Źródła: PAP / businessinsider.com.pl
oprac. FO