11 stycznia 2024

Rada Stała Episkopatu Francji poparła „Fiducia supplicans”

Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji stanęła po stronie deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans. Wcześniej przeciwko temu dokumentowi wypowiedzieli się biskupi metropolii Rennes oraz były arcybiskup Paryża.

W skład Rady Stałej francuskiego Episkopatu wchodzą między innymi szef Episkopatu, arcybiskup Reims Éric de Moulins-Beaufort, wiceszef biskup Créteil Dominique Blanchet, drugi wiceszef arcybiskup Tours Vincent Jordy, a także arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, arcybiskup Rouen Sylvain Bataille, biskup Saint-Étienne Pierre Bozo-Antoine, biskup Tryoyes Alexandre Joly oraz biskup Nanterre, Matthieu Rougé.

Na wstępnie oświadczenia biskupi stwierdzili, że Fiducia supplicans wywołała różne reakcje; według Rady Stałej deklaracja jest jednak „zachętą dla pasterzy, aby hojnie błogosławili tych, którzy zwracają się do nich z pokorną prośbą o pomoc Bożą”.

Wesprzyj nas już teraz!

Dzięki takiemu „towarzyszeniu” błogosławieni mają „odkrywać w swoim życiu powołanie” i na nie odpowiadać. Biskupi przypomnieli, że Kościół rozumie małżeństwo wyłącznie jako związek mężczyzny i kobiety, otwarty na płodzenie dzieci.

Kościół jednak, opierając się na nauce Jezusa, jest też gotów przyjmować wszystkich „bezwarunkowo i miłosiernie”, a Fiducia supplicans rzekomo „zachęca do wyproszenia łaski dostosowania swojego życia do Ewangelii”.

Wcześniej głos w tej samej sprawie zabrali biskupi prowincji kościelnej Rennes, zajmując jednak zupełnie inne stanowisko.

„W naszym społeczeństwie, w którym trywializuje się małżeństwo, czyniąc z niego po prostu jedno z pojęć prawa cywilnego, które ignoruje fundamentalną specyfikę odmienności seksualnej, naszym zadaniem jest w profetyczny sposób, łagodnie i z szacunkiem, potwierdzać plan Boga, który ze wskazaniem na Chrystusa stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę” – napisali biskupi z prowincji Rennes w oświadczeniu opublikowanym 1 stycznia tego roku.

„W związku z tym jest słuszne, jak podkreśla Deklaracja, by nie przyczyniać się do tworzenia zamieszania (pkt. 4, 5, 30, 31, 39) ani skandalu (pkt. 30, 39). Z tego względu jest właściwe błogosławić spontanicznie oraz osobno każdą z osób, które tworzą parę, niezależnie od jej orientacji seksualnej, jeżeli taka osoba prosi o błogosławieństwo w pokorze i z nadzieją coraz lepszego dopasowania się do Jego Świętej Woli” – dodali hierarchowie.

Biskupi wskazali też, że Fiducia supplicans proponuje błogosławienie par, ale w żaden sposób „nie wyjaśnia rozumowania”, które ma prowadzić do błogosławienia właśnie par, a nie poszczególnych osób.

Francuscy hierarchowie wyrazili ponadto poważne zastrzeżenia pod adresem nowego rodzaju błogosławieństw (tzw. duszpasterskich) jakie wprowadził kard. Fernández. Piszą, że choć deklaracja odróżnia takie błogosławieństwa od błogosławieństw liturgicznych, to w istocie w każdym przypadku „wyświęcony szafarz udziela błogosławieństwa Bożego w imię Chrystusa”.

Przeciwko Fiducia supplicans wypowiedział się też były metropolita Paryża, abp Michel Aupetit. „Nauczanie Kościoła, oparte na Chrystusie, jest niezmienne. Musimy błogosławić grzesznika, który jest kochany przez Boga. Nie możemy jednak błogosławić grzechu, który oddziela nas od Boga. Powinno to dać grzesznikowi możliwość, aby więcej nie grzeszył, aby żałował i nawrócił się ku Panu” – napisał.

Jak widać, Konferencja Episkopatu Francji jest głęboko podzielona; jednak dominację mają ci, którzy popierają błogosławienie par LGBT…

Źródła: eglise.catholique.fr, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram