18 października 2012

Raport Kościoła w Potrzebie: swoboda wyznania coraz bardziej zagrożona

(fot. sxc.hu)

Według raportu stowarzyszenia Kościół w Potrzebie (AED) swoboda wyznania jest coraz bardziej zagrożona. Dotyczy to również tzw. krajów arabskiej wiosny.


Raport przedstawił na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Francji, dyrektor AED, Marc Fromager. Najbardziej narażeni na szykany i prześladowania są chrześcijanie, którzy nie używają siły dla swojej obrony. Okazuje się, że aż 75 proc. zamachów na tle religijnym dotyczy wyznawców Chrystusa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowością w tegorocznym raporcie jest sytuacja z islamskich krajów północnej Afryki, gdzie doszło do tzw. „wiosny arabskiej”. Swoboda wyznania staje się centralnym problemem w ewolucji tych krajów. Niestety, płyną stamtąd niepokojące wieści. W Tunezji do władzy doszli islamiści z bardzo konkretnym planem narzucenia prawa islamskiego. Istnieje groźba stworzenia dyktatury teokratycznej.

 

Raport cytuje słowa alarmu tunezyjskiego prawnika, Yadha Ben Achura, który twierdzi, że „Tunezyjczycy żyją w sytuacji, kiedy islam, tak jak rak, niszczy całe ciało społeczne, i jeżeli nadal tak będzie, to Dobry Bóg odwróci się od Tunezji”.

 

Najgorsza sytuacja jest w Arabii Saudyjskiej – ogłoszona w marcu 2012 r. przez Wielkiego Mufti fatwa stwierdzała konieczność zniszczenia wszystkich kościołów chrześcijańskich.

 

Nie ma żadnej swobody wyznania w Korei Północnej. Katoliccy i protestanccy więźniowie sumienia osadzeni w obozach odosobnienia są znacznie gorzej traktowani niż inni.

 

Zdaniem raportu AED, Pakistan przeżył „okrutny rok 2011”, naznaczony zabiciem przez islamskich ekstremistów 9 osób, w tym dwóch aktywnych działaczy religijnych – katolickiego i muzułmańskiego, którzy opowiadali się za zniesieniem lub modyfikacją prawa o bluźnierstwie.

 

Również w Indiach, mimo prawnie zagwarantowanej wolności kultu, wspólnoty inne niż hinduistyczne są stale narażone na prześladowania. Bezpodstawnie oskarża się je o prozelityzm i siłowe nawracanie na wiarę.

 

Raport zwraca też uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Iraku. Trwające od 2003 r. prześladowania spowodowały, że ich populacja zmniejszyła się z jednego miliona do 300 tys. wiernych.

 

Twórcy sprawozdania zauważyli, że wyjątkowo trudno jest być wyznawcą Chrystusa w Iranie, Chinach, Sudanie i Wietnamie, gdzie chrześcijanie są wyjątkowo brutalnie prześladowani przez grupy ekstremistów.

 

Generalnie, można stwierdzić, że prawo do swobody wyznania jest drastycznie łamane na Bliskim Wschodzie, Afryce północnej i w Azji – stwierdził Marc Fromager.

 

AED odnotowuje także „częste starcia i poważne agresje” w krajach gdzie przynależność religijna jest związana z pochodzeniem etnicznych, takich jak Kosowo, Bośnia-Hercegowina, Bangladesz, Indonezja i Indie.

 

 

Franciszek L.Ćwik

.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram